Muszą żebrać o pieniądze dla niepełnosprawnych

  Muszą żebrać o pieniądze dla niepełnosprawnych

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Muszą żebrać o pieniądze dla poszkodowanych przez życie
  1/5
  przejdź do galerii

  Muszą żebrać o pieniądze dla poszkodowanych przez życie ©Waldemar Wylegalski

  Zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności brakuje pieniędzy. Czekają na dotację z ministerstwa. Sytuację ratują samorządy, finansując zadanie rządowe.
  Zapewnienie funkcjonowania zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności to zadanie rządowe. Trafiają tutaj ludzie poturbowani przez życie, los. Trzeba im pomóc. Zespoły muszą istnieć, nie można zawiesić ich działalności.

  – Przecież rodzice dzieci niepełnosprawnych nie mogliby otrzymywać zasiłku, pozbawieni byliby możliwości rehabilitacji, korzystania z ulg przy turnusach, nie otrzymaliby dopłat do sprzętu rehabilitacyjnego – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański.
  – Osoby starsze mogłyby zapomnieć o zasiłku, pracy zawodowej w zakładach pracy chronionej, zakupie sprzętu do rehabilitacji. Nie wspominając już o kartach parkingowych, bezpłatnych przejazdach. Przykładów można wymieniać jeszcze wiele.

  Tymczasem zespoły ledwie wiążą koniec z końcem. – Ich budżety są skromniutkie, gorzej niż biedne – twierdzi Stanisław Bielik, starosta koniński.

  Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Koninie obejmuje swą działalnością powiat koniński (bez Konina) i turecki. – O sytuacji finansowej rozmawialiśmy z jego przewodniczącą miesiąc temu. Powiedziała, że do września jakoś wytrzyma, ale do końca roku już nie. – mówi S. Bielik. I zapewnia: – Nie pozwolimy jednak, żeby zespół przestał pracować.

  Starosta koniński już w pierwszym półroczu sygnalizował wojewodzie wielkopolskiemu, że pieniędzy nie wystarczy. Podobna sytuacja jest w powiecie nowotomyskim. Tutaj również nie wystarcza funduszy z budżetu państwa i starostwo musi angażować własne pieniądze.

  To tylko fragment artykułu. Zobacz całość w serwisie Plus:

  Muszą żebrać o pieniądze  Zobacz też: Rozmowa ze starostą Janem Grabkowskim
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo