Łańcuch Światła w Poznaniu: W poniedziałek wielkie...

  Łańcuch Światła w Poznaniu: W poniedziałek wielkie podziękowanie

  SZKI

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Łańcuch Światła w Poznaniu
  1/9
  przejdź do galerii

  Łańcuch Światła w Poznaniu ©Adrian Wykrota

  Kolejny Łańcuch Światła odbędzie się w Poznaniu dzisiaj wieczorem. Uczestnicy o godz. 21 znów spotkają się w parku Kasprowicza. Po zapowiedzi prezydenckiego weta w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym organizatorzy zapowiadają wstrzymanie protestów. Na jak długo?
  - Widzimy się dziś wieczorem. Trzeba uczcić wygraną bitwę, podsumować ten tydzień, zastanowić się nad dalszymi krokami, a przede wszystkim podziękować wszystkim ogniwom Łańcucha Światła - zaznaczają organizatorzy poznańskich protestów, którzy w poniedziałek wydali specjalne oświadczenie. Oto jego treść:

  Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje dwie z trzech ustaw. Na dzień dzisiejszy jest to nasz wspólny, ogromny sukces. Przede wszystkim pokazaliśmy, że solidarny protest przeciwko złym ustawom ma sens. Pokazaliśmy, że zjednoczeni ponad podziałami partyjnymi jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na decyzje najważniejszych polityków w Państwie. Pokazaliśmy, że jesteśmy wspólnotą, która potrafi bronić swoich praw stanowczo i pokojowo.

  Zobacz galerię

  Udało nam się zachęcić do aktywności oraz wypowiedzi wiele osób, których głos nigdy wcześniej nie był słyszalny. Mamy nadzieję, że to, co wydarzyło się na placach i w parkach Poznania zainspiruje wiele osób i zmieni ich podejście do solidarności społecznej, udziału w wyborach, działalności aktywistycznej.

  Ale nie miejmy złudzeń. To że Prawo i Sprawiedliwość próbowało przeforsować te ustawy świadczy o tym, że będzie się starało dalej podporządkowywać sobie sądownictwo. Demokracja w Polsce nadal nie jest bezpieczna, a nasze prawa nadal mogą być łamane. Prezydent ogłosił tylko dwa weta. Zamierza natomiast podpisać nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, która daje olbrzymią władzę Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu nad ustalaniem składów personalnych w polskich sądach.

  To pozwoli odwołać prezesów i wiceprezesów sądów, a nowi na tych stanowiskach dostaną sześć miesięcy na wymianę sędziów funkcyjnych.

  Po czystkach “nowe”, podporządkowane Ministrowi sądy, mogą podejmować decyzje o aresztowaniach i wydawać wyroki z inspiracji politycznej. Taka zmiana uderza w nas wszystkich, a władzy daje bezkarność. Możemy trafić do sądów orzekających pod naciskiem lub z chęci otrzymania awansu. Nie ma naszej zgody na montowanie atrapy trójpodziału władzy. Nadal walczymy o niezawisłość sądów!


  ZOBACZ TAKŻE: Chcemy weta! Tłum ludzi znów opanował park Kasprowicza [ZDJĘCIA]

  Łańcuch Światła na poznańskim placu Wolności:

  Źródło: gloswielkopolski.pl  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obrońcy elit!!!!

   zatroskany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   życzę wam szybkiego spotkania ze "sprawiedliwością". Ci co ich przeszli lub przechodzą na ulicę nie wyszli!
   To policzcie ilu nie wyszło manifestować!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo