Łańcuch Światła w Poznaniu: W poniedziałek wielkie...

  Łańcuch Światła w Poznaniu: W poniedziałek wielkie podziękowanie

  SZKI

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Łańcuch Światła w Poznaniu
  1/9
  przejdź do galerii

  Łańcuch Światła w Poznaniu ©Adrian Wykrota

  Kolejny Łańcuch Światła odbędzie się w Poznaniu dzisiaj wieczorem. Uczestnicy o godz. 21 znów spotkają się w parku Kasprowicza. Po zapowiedzi prezydenckiego weta w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym organizatorzy zapowiadają wstrzymanie protestów. Na jak długo?
  - Widzimy się dziś wieczorem. Trzeba uczcić wygraną bitwę, podsumować ten tydzień, zastanowić się nad dalszymi krokami, a przede wszystkim podziękować wszystkim ogniwom Łańcucha Światła - zaznaczają organizatorzy poznańskich protestów, którzy w poniedziałek wydali specjalne oświadczenie. Oto jego treść:

  Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje dwie z trzech ustaw. Na dzień dzisiejszy jest to nasz wspólny, ogromny sukces. Przede wszystkim pokazaliśmy, że solidarny protest przeciwko złym ustawom ma sens. Pokazaliśmy, że zjednoczeni ponad podziałami partyjnymi jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na decyzje najważniejszych polityków w Państwie. Pokazaliśmy, że jesteśmy wspólnotą, która potrafi bronić swoich praw stanowczo i pokojowo.

  Zobacz galerię

  Udało nam się zachęcić do aktywności oraz wypowiedzi wiele osób, których głos nigdy wcześniej nie był słyszalny. Mamy nadzieję, że to, co wydarzyło się na placach i w parkach Poznania zainspiruje wiele osób i zmieni ich podejście do solidarności społecznej, udziału w wyborach, działalności aktywistycznej.

  Ale nie miejmy złudzeń. To że Prawo i Sprawiedliwość próbowało przeforsować te ustawy świadczy o tym, że będzie się starało dalej podporządkowywać sobie sądownictwo. Demokracja w Polsce nadal nie jest bezpieczna, a nasze prawa nadal mogą być łamane. Prezydent ogłosił tylko dwa weta. Zamierza natomiast podpisać nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, która daje olbrzymią władzę Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu nad ustalaniem składów personalnych w polskich sądach.

  To pozwoli odwołać prezesów i wiceprezesów sądów, a nowi na tych stanowiskach dostaną sześć miesięcy na wymianę sędziów funkcyjnych.

  Po czystkach “nowe”, podporządkowane Ministrowi sądy, mogą podejmować decyzje o aresztowaniach i wydawać wyroki z inspiracji politycznej. Taka zmiana uderza w nas wszystkich, a władzy daje bezkarność. Możemy trafić do sądów orzekających pod naciskiem lub z chęci otrzymania awansu. Nie ma naszej zgody na montowanie atrapy trójpodziału władzy. Nadal walczymy o niezawisłość sądów!


  ZOBACZ TAKŻE: Chcemy weta! Tłum ludzi znów opanował park Kasprowicza [ZDJĘCIA]

  Łańcuch Światła na poznańskim placu Wolności:

  Źródło: gloswielkopolski.pl  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obrońcy elit!!!!

   zatroskany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   życzę wam szybkiego spotkania ze "sprawiedliwością". Ci co ich przeszli lub przechodzą na ulicę nie wyszli!
   To policzcie ilu nie wyszło manifestować!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama