Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje polityki senioralnej: Oceń pomysły na jesień życia

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
23.04.2016 poznan gd targi viva seniorzy mtp. glos wielkopolski. fot. grzegorz dembinski/polska press
23.04.2016 poznan gd targi viva seniorzy mtp. glos wielkopolski. fot. grzegorz dembinski/polska press Grzegorz Dembinski
Rozpoczęły się konsultacje programu „Polityka senioralna miasta Poznania na latach 2017-2021”. Na opinie i uwagi urzędnicy będą czekać do 26 września. W konsultacjach mogą wziąć udział nie tylko seniorzy, ale każdy pełnoletni mieszkaniec Poznania.

W Poznaniu obecnie mieszka ponad 140 tysięcy osób w wieku 60 plus. - Wspólnie z seniorami przygotowaliśmy politykę senioralną – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. I przypomina, że seniorzy zapracowali na swoją starość i płacą karnie podatki.

- Program opiera się na trzech filarach – wyjaśnia J. Solarski. - Pierwszy obejmuje działania, których celem jest zapewnienie, by seniorzy, jak najdłużej byli sprawni. Drugi dotyczy sytuacji, gdy starsze osoby trzeba wesprzeć, aby mogły nadal funkcjonować w swoich domach, a trzeci, gdy już nie będą mogli samodzielnie egzystować i trzeba im zapewnić takie miejscie, w którym znajdą opiekę czyli domy opieki społecznej.

Prezydent Solarski wskazuje, że projekt, który jest konsultowany, to materiał roboczy, który ma być wzbogacony o spostrzeżenia poznaniaków.

- Polityka senioralna to całokształt wydarzeń tworzony z myślą o seniorach i do nich adresowanych – mówi Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, który zwraca uwagę, że programie znalazły się też rzeczy drobne, ułatwiające życie starszych poznaniakom.

Zobacz też: Senioralia w Poznaniu

- Choćby program „złota rączka”, który trwa od pewnego czasu – przypomina Z. Szkutnik. - W jego ramach senior może skorzystać np. z darmowej naprawy kranu. We wrześniu zostaną wprowadzone bezpłatne taksówki dla osób w wieku 80 plus, aby mogły dojechać do urzędu, lekarza czy na cmentarz, na grób bliskich.
J. Solarski uzupełnia, że bezpłatne taksówki dla seniorów to program, który zostanie wprowadzony pilotażowo. Miasto chce przetestować, jak to rozwiązanie będzie się sprawdzać i czy jest na nie zapotrzebowanie.

- Prezydent Tomasz Lewandowski obiecał, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na granty na przysposobienie mieszkań do starości – kontynuuje Z. Szkutnik. - Chodzi np. o zastąpienie wanny, która dla osób w podeszłym wieku może być niebezpieczna, prysznicem, montaż szerszych drzwi, gdy ktoś porusza się na wózku czy instalacja uchwytów w łazience lub kuchni, ułatwiających wykonywanie pewnych czynności.

Ostateczny kształt polityki senioralnej Poznania na najbliższe lata nie jest jeszcze przesądzony.
- Zapraszamy poznaniaków do konsultacji – zachęca Magdalena Pietrusik- Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Projekt jest do wglądu na stronie www.poznan.pl, a także w naszym wydziale. Wysłaliśmy go do wszystkich organizacji pozarządowych, z którymi współpracujemy, rad osiedli klubów seniora.

Jest również dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ulicy Mielżyńskiego. - Jest wersji elektronicznej, ale pomożemy zainteresowanym przebrnąć przez to, a uwagi pisemne zeskanujemy i wyślemy – zapewnia Wojciech Bauer, dyrektor CIS.

Uwagi i propozycje do projektu uchwały, dotyczącej polityki senioralnej można przesyłać do 26 września na adres: [email protected]. Ostateczny kształt programu zostanie przedstawiony Radzie Miasta prawdopodobnie na sesji 17 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konsultacje polityki senioralnej: Oceń pomysły na jesień życia - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski