Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisariat Stare Miasto zniknie z al. Marcinkowskiego w Poznaniu

Karolina Koziolek
Budynek powstał jako Urząd Celny, teraz służy policji, która od lat zapowiada jego remont. Teraz modernizacja w końcu staje się rzeczywistością. Rozpocznie się w październiku i potrwa trzy lata
Budynek powstał jako Urząd Celny, teraz służy policji, która od lat zapowiada jego remont. Teraz modernizacja w końcu staje się rzeczywistością. Rozpocznie się w październiku i potrwa trzy lata Paweł Miecznik
Komisariat Stare Miasto zniknie na trzy lata z al. Marcinkowskiego. Właśnie ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę remontu.

Jesienią rozpoczną się prace rozbiórkowe w komisariacie Stare Miasto przy al. Marcinkowskiego. Budynek przejdzie gruntowny remont. Modernizacja siedziby policji potrwa około trzech lat, w tym czasie komisariat będzie działał w innej lokalizacji, a właściwie w kilku...

- Do końca września wszyscy policjanci i pracownicy Komisariatu Policji Poznań-Stare Miasto opuszczą budynek, zostaną przeniesieni do lokalizacji zastępczych - mówi Iwona Liszczyńska z biura prasowego Wielkopolskiej Policji. Nie zdradza jednak, dokąd zostanie przeniesiony komisariat.

Budynek zyska nowe okna, dach, zostanie całkowicie przebudowany w środku

W miniony poniedziałek policja ogłosiła przetarg, który ma wyłonić głównego wykonawcę prac.

- Po wyłonieniu generalnego wykonawcy i podpisaniu umowy rozpoczną się prace rozbiórkowe. Najprawdopodobniej będzie to w październiku - informuje Liszczyńska.

Zobacz też:

Mamy nowy komisariat w Poznaniu! Na kołach

Mamy nowy komisariat w Poznaniu! Na kołach

Remont zapowiadano od kilku lat. Siedziba staromiejskiej policji to jedyny publiczny budynek na al. Marcinkowskiego, który jeszcze nie przeszedł remontu. Dotychczas zmodernizowano gmach Sądu Okręgowego oraz siedzibę Uniwersytetu Artystycznego, za co uczelnia otrzymała wiele nagród. Budynek policji nie był remontowany od lat, mimo iż od 2008 r. jest wpisany na listę zabytków. Gmach zbudowano w latach 1882-1985.

Powstał jako siedziba Urzędu Celnego. W środku widać zabytkową stolarkę okienną, witraże na klatce schodowej, ale i podarte linoleum na podłodze. Poza tym komisariat nie spełnia norm obowiązujących obecnie w policji. A te są wyśrubowane i dotyczą sposobu przetrzymywania osób zatrzymanych.

Po remoncie budynek zyska nową elewację.

- Zgodnie z zaleceniami konserwatora elewacje zostanie wyczyszczona i pozostanie w dotychczasowej kolorystyce - precyzuje Łukasz Klekotko z firmy Demiurg, która przygotowała projekt przebudowy.

Nowe będą także dach, okna, stropy, przebudowane zostanie całe wnętrze z typowym niebieskim holem wg standardów policji.

Policja dysponuje już niezbędnymi pozwoleniami. Przebudowany zostanie także parking na tyłach obiektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski