Katastrofa w Wapnie. Z Poznania wyruszył specjalny pociąg...

  Katastrofa w Wapnie. Z Poznania wyruszył specjalny pociąg [ZDJĘCIA]

  NK

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Katastrofa w Wapnie. Z Poznania wyruszył specjalny pociąg
  1/10
  przejdź do galerii

  Katastrofa w Wapnie. Z Poznania wyruszył specjalny pociąg ©Waldemar Wylegalski

  W sobotę w Wapnie obchodzona jest 40. rocznica katastrofy w kopalni soli, do której doszło w 1977 roku. Z tego powodu po godzinie 10 z Poznania do Wapna wyruszył pociąg specjalny, który zabierał osoby chętne uczestniczyć w uroczystościach.
  – Chcemy uczcić pamięć o kopalni, która była ważna dla naszego regionu. W praktyce ona była żywicielką wielu rodzin. Swego czasu ta kopalnia dawała największą produkcję soli w Polsce, a nie Wieliczka czy Bochnia. Nie możemy zapominać o tym, co było ważne kiedyś i dlatego pomysł na organizację imprezy – opowiada Zbigniew Grabowski, wójt gminy Wapno. On sam w przeszłości przez 17 lat pracował w kopalni.  Zobacz też: O katastrofie w kopalni soli w Wapnie nie wolno było mówić ani pisać


  Przypomnijmy, że w nocy z 4 na 5 sierpnia 1977 roku w kopalni soli w Wapnie doszło do katastrofy. Ziemia zaczęła pękać, osuwały się ściany domów, około 40 budynków mieszkalnych i 20 budynków gospodarczych zostało zniszczonych. Na szczęście nikt jednak nie zginął. Katastrofa w Wapnie została jednak całkowicie przemilczana przez komunistyczne władze ze względu na panującą ówcześnie propagandę sukcesu.

  Chociaż obchody 40. rocznicy katastrofy odbędą się w Wapnie, w sobotni poranek z Poznania wyruszył pociąg specjalny, do którego mogły dosiąść się osoby, które chciały na czas dotrzeć do Wapna.

  – W ruinach starej kopalni odbędą się seanse filmowe, potem razem z orkiestrą przejdziemy ulicami Wapna do hali sportowej przy Zespole Szkół w Wapnie. Tam będzie prelekcja poświęcona historii kopalni. Będzie można także zwiedzić izbę pamięci i wysłuchać koncertu poświęconemu górnictwie – mówi Zbigniew Grabowski.

  I dodaje: – To niepozorne Wapno jest kolebką wielkopolskiego górnictwa. Sól z kopalni w Wapnie była też eksportowana do wielu krajów świata, w tym do Skandynawii czy nawet Nigerii.


  OBEJRZYJ TAKŻE:

  Spowodował poważny wypadek, którego nagranie po ponad roku od zdarzenia trafiło do sieci  Źródło: STORYFUL  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Moim Małym Miasteczku

   do dzisiaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jeden z bloków nazywamy wapniakiem (wapnianką), gdyż w tamtych latach zamieszkali w nim przesiedleńcy z Wapna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   +

   zbl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Dobrze, że dziś mamy niezależne media, gdyż tak zniszczenia po ostatniej nawałnicy też byłyby przemilczane.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama