Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hospicjum Palium: Pierwszy w Polsce pokój terapii dla dzieci [ZDJĘCIA]

Mikołaj Woźniak
Hospicjum Palium: Pierwszy w Polsce pokój terapii dla dzieci
Hospicjum Palium: Pierwszy w Polsce pokój terapii dla dzieci Mikołaj Woźniak
W Hospicjum Palium w Poznaniu powstało miejsce unikatowe w skali kraju. Specjalny pokój ma przygotować dzieci na wiadomość o stracie bliskiej osoby.

Pokój, który pomaga dzieciom znieść to, co najgorsze - pod takim hasłem działa od piątku specjalne pomieszczenie w poznańskim Hospicjum Palium. Na drewnianym regale zaprojektowanym na kształt drzewa, półki wypełnione są książkami niosącymi pozytywne emocje. Podłoga wygląda jak trawiasta murawa, na oknach przylepione są motyle, a pod sufitem zawieszono szarfę. Wszystko po to, by dzieci, które stracą bliską osobę, miały gdzie rozładować swoje emocje.

- Jeszcze półtora roku temu ten projekt wydawał się nam nieprawdopodobny. Jednak dzięki temu, że liczą się dla nas przede wszystkim ludzie, udało się doprowadzić go do końca - wspomina Barbara Grochal, koordynatorka działań wolontariuszy przy hospicjum, a także laureatka Orderu Uśmiechu.

Zaznacza, że przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie pomoc ze strony ludzi dobrej woli, szczególnie fundacji Dominiki Kulczyk. To podczas jej wizyty w Hospicjum Palium zrodził się pomysł, by stworzyć to unikatowe na skalę Polski pomieszczenie.

- Wszystko, co znajduje się w pokoju, to tarcza, która ma chronić dzieci przed najtrudniejszymi wiadomościami w ich życiu - czytamy w liście przygotowanym przez Martę Schmude-Olczak, dyrektor Kulczyk Foundation.

Katarzyna Stachnik, która będzie w pokoju prowadzić zajęcia z najmłodszymi, tłumaczy: - Stwierdziliśmy, że musimy dotrzeć do dzieci wcześniej. Dać im siłę i pokazać, że życie mimo wszystko może być piękne.
Co ważne - w pokoju będą się mogły spotykać dzieci, które mają podobne problemy. W ten sposób zobaczą, że nie są osamotnione i wiele innych osób również jest w trudnej sytuacji.

- Dla nas najważniejsze to pomagać całym rodzinom. Stworzyć im warunki do rozmowy. Żeby dzieci się otworzyły, muszą mieć przyjazną przestrzeń. Chcemy, by nie bały się do nas wracać - mówi Barbara Grochal.

- Pokój jest absolutnie magiczny. Największe zainteresowanie budzi szarfa, dzieci uwielbiają się na niej bawić. Poza nią są tu rozkładane miękkie pufy, stoliki, fotele, tworzące przyjazną atmosferę podświetlenie LED - opowiada Magdalena Filcek, architektka odpowiedzialna za projekt.

Pokój można dzięki wygłuszonej, rozsuwanej ścianie podzielić na dwie części. W jednej z nich będą się odbywać zajęcia dla dorosłych lub lekarzy, w drugiej dla dzieci.

Wszystkie organizacje biorące udział w projekcie zostały przez hospicjum uhonorowane pamiątkowymi, ręcznie wykonanymi obrazami motyli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski