Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala lekkoatletyczna na Golęcinie bez wsparcia rządowego

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Tak zagospodarowanie Golęcina widzieli społecznicy
Tak zagospodarowanie Golęcina widzieli społecznicy Architekt Jakub Gwizdała
Budowa hali lekkoatletycznej na Golęcinie nie dostanie w tym roku dofinansowania z kasy rządowej. Jednak nadal znajduje się na liście inwestycji wieloletnich Ministerstwa Sportu i Turystyki, które mają szansę na uzyskanie dotacji.

W marcu miasto złożyło wniosek aplikacyjny do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie budowy hali lekkoatletycznej na Golęcinie. Niestety, poznańska inwestycja nie znalazła się na tzw. short liście programu rocznego.

– Załącznikiem do tej listy są inwestycje, które pozostają w planie wieloletnim, wśród nich jest poznańska hala – zapewnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta. – Na poniedziałkowej komisji sportu apelowałem, aby nie wzbudzać specjalnych emocji politycznych. Cały czas liczę na to, że w następnym roku minister sportu przyzna nam to dofinansowanie. Sport nie jest polityczny.

Faktem jednak jest, że wsparcie z budżetu centralnego dostaną głównie inwestycje ze wschodniej i południowej Polski. – Rząd ma do tego prawo – uważa T. Lewandowski. – Natomiast my mamy prawo, wskazując na potrzeby środowiska sportowego, domagać się, by nasza inwestycja znalazła się w przyszłorocznym planie i na tym chcę się skupić. Obawiam się, że jak wokół tej sprawy wytworzą się negatywne emocje, to również w przyszłym roku ta inwestycja nie dostanie dofinansowania.

Prawda jest jednak taka, że gdyby hala na Golęcinie znalazła się na tzw. krótkiej liście, to i tak nie dostałaby dotacji. Dlaczego? Do 20 czerwca należałoby uzupełnić całą dokumentację. Poznań nie jest w stanie spełnić tego warunku. Strona społeczna, która wspólnie z miastem pracowała nad koncepcją zagospodarowania Golęcina, zaskarżyła decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Bez niej nie można uzyskać pozwolenia na budowę hali.

– Nigdy naszym celem nie było blokowanie tej inwestycji – zapewnia Wojciech Bratkowski, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Strzeszyn i przedstawiciel Koalicji Północno-Zachodnich Osiedli Miasta Poznania, który uważa, że hala na Golęcinie jest bardzo potrzebna. – Wydane warunki zabudowy dla hali są nielegalne, bo naruszają obowiązujące przepisy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze skargą społeczników ma zająć się do końca lipca.

Joanna Frankiewicz, radna PRO przypomina, że społecznicy brali udział w pracach zespołu, ktory zajmował się sprawą zagospodarowania Golęcina. – Większość ich postulatów została uwzględniona, a teraz zaskarżyli decyzję – dziwi się J. Frankiewicz. I dodaje: – Czasem jest tak, że jak się da komuś palec, to chce rękę, a nawet całe ramię. Szkoda, bo cierpią na tym poznaniacy.

Okazuje się też, że nadal prezydent nie podpisał porozumienia ze stroną społeczną w sprawie Golęcina. T. Lewandowski tłumaczy, że wystąpili oni z nowymi oczekiwaniami. Domagali się wprowadzenia do budżetu pieniędzy na drogi dojazdowe z Niestachowskiej na tereny golęcińskie. Na sesji majowej radni zatwierdzili 4,9 mln zł na ten cel.

Wtedy pojawił się kolejny postulat, by Rada Miasta zobowiązała się, przyjmując stanowisko, że będzie realizowane porozumienie w sprawie Golęcina. – Wprowadzenie zapisów do budżetu, podpisanie porozumienia przez prezydenta i przyjęcie stanowiska przez radę miało skutować wycofaniem skargi z SKO – mówi T. Lewandowski. – Radni uznali to za niedopuszczalny szantaż.

Paweł Szwaczkowski z Rady Osiedla Sołacz potwierdza, że taka propozycja padła.

– Nie będziemy podpisywać w ciemno cyrografów niezgodnych z ustawą – twierdzi Łukasz Mikuła, radny PO i szef komisji gospodarki przestrzennej. – Jeśli ktoś próbuje uzależniać swoje działania w postępowaniu administracyjnym od tego typu deklaracji, to jest poniżej standardu, do którego dążymy. Albo ta decyzja jest zgodna z prawem, albo nie.

Ł. Mikuła przypomina, że radni z komisji polityki przestrzennej zgodzili się na odłożenie przygotowanej wcześniej wersji palnu miejscowego dla Golęcina. Ma powstać nowy plan zgodnie z ustaleniami ze stroną społeczną.

– Jeśli powstanie hala, a plan nie zostanie uchwalony, to może to spowodować niekontrolowana zabudowę Golęcina – przestrzega P. Szwaczkowski.

#TOP Sportowy24

Źródło: vivi24 / x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hala lekkoatletyczna na Golęcinie bez wsparcia rządowego - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski