"Eksperyment" w Łejerach. Jeśli się nie powiedzie, szkołę...

"Eksperyment" w Łejerach. Jeśli się nie powiedzie, szkołę przejmie fundacja

Bogna Kisiel

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Na sesję przyszli zwolennicy szkoły miejskiej oraz zainteresowani tym, by przejęła ją fundacja
1/12
przejdź do galerii

Na sesję przyszli zwolennicy szkoły miejskiej oraz zainteresowani tym, by przejęła ją fundacja ©Łukasz Gdak

Ideał to eksperymentalna szkoła miejska. A co jeśli się nie uda? Radni znaleźli wyjście awaryjne – likwidacja i przejęcie Łejerów przez fundację. Nie wszystkim radnym podoba się pomysł likwidacji. Ich zdaniem, może to spowodować, że starania o nadanie Łejerom statusu szkoły eksperymentalnej zakończy się fiaskiem.
Dla Zespołu Szkół nr 4 Łejery utworzono mikroobwód. Jeszcze przez rok podstawówkę i gimnazjum będzie prowadziło miasto. Do końca marca nowa dyrekcja Łejerów ma złożyć wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przyznanie placówce statusu szkoły eksperymentalnej co umożliwi nabór uczniów wg innych niż obowiązujące w Poznaniu kryteriów.

Jeśli nie uda się uzyskać statusu placówki eksperymentalnej, to podstawówkę i gimnazjum ma przejąć Fundacja „U Łejerów”.
Będzie to możliwe po likwidacji zespołu. Dlatego już wczoraj Rada Miasta wyraziła wolę likwidacji Łejerów, która ma wejść w życie dopiero w styczniu 2017 r. – To jedynie intencja likwidacji – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Dziś nie przesądzamy niczego. To rozwiązanie nie zamyka żadnej z dróg.

Taką kompromisową propozycję złożył klub radnych Platformy i poparła go Rada Miasta. – Idealna byłaby miejska szkoła eksperymentalna – uważa Tomasz Lipiński, radny PO. – Będziemy do tego dążyć, ale co w sytuacji, gdy ten eksperyment się nie powiedzie?

Zdaniem T. Lipińskiego, intencja likwidacji spowoduje spadek napięcia – dyrekcja szkoły będzie miała czas na starania o uzyskanie statusu placówki eksperymentalnej , a fundacja na wypracowanie razem z prezydentem warunków ewentualnego przejęcia Łejerów.

Walka o placówkę autorską

Jednak decyzja o zamiarze likwidacji szkoły wywołała najwięcej kontrowersji. – Szkołę powinno prowadzić miasto. Nie wydaje mi się, by fundacja była w stanie skutecznie i bezkonfliktowo nią zarządzać. Decyzja rady o woli likwidacji szkoły drastycznie obniża szansę na zgodę ministra na eksperyment – uważa Przemysław Alexandrowicz, radny PiS i szef komisji oświaty. – Dlatego będę głosował przeciwko likwidacji.
1 3 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
łejery

wawax (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

co bylo pierwsze szkoła czy teatr? sam odpowiem teatr, teatr stworzyli ludzie +dzieci oddolnie bez nakazu czy poleceń władzy. skoro ci ludzie są tam cały czas to wiedzą najlepiej jak taką szkołę...rozwiń całość

co bylo pierwsze szkoła czy teatr? sam odpowiem teatr, teatr stworzyli ludzie +dzieci oddolnie bez nakazu czy poleceń władzy. skoro ci ludzie są tam cały czas to wiedzą najlepiej jak taką szkołę prowadzić . Ale nie, miasto postanowilo przytulic nie swoje osiagnięcia i jest ambaras . Jeśli cały czas jest to "eksperyment" bo nie słychac aby istniała w poznaniu czy tez gdzieś indziej TAKA szkoła to dajcie prowadzic szkołę fundacji !!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do wawac

los2 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

bardzo pojednawczy głos :( czas zapomniec o sporach i zacząć realizować kompromisowe ustalenia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fundacja będzie działała tak długo, jak dzieci fundatorów nie skończą szkoły!

Alis321 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

To jest bardzo zły pomysł. Fundatorem zostaje się raz na zawsze, nowych już się nie "przyjmuje". Skoro dzieci aktualnych rodziców - fundatorów, skończą szkołę, skończy się prawdziwe zainteresowanie...rozwiń całość

To jest bardzo zły pomysł. Fundatorem zostaje się raz na zawsze, nowych już się nie "przyjmuje". Skoro dzieci aktualnych rodziców - fundatorów, skończą szkołę, skończy się prawdziwe zainteresowanie fundatorów ta sprawą, powstaną potężne kłopoty proceduralne z działaniem fundacji i wszystko to się "rozjedzie". Dziw, że prezydent Wiśniewski - prawnik - nie zna realiów działania takich fundacji...zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo