Drużyna Szpiku porwała mamy z onkologii dziecięcej [ZDJĘCIA,...

  Drużyna Szpiku porwała mamy z onkologii dziecięcej [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Drużyna Szpiku porwała mamy z onkologii dziecięcej
  1/33
  przejdź do galerii

  Drużyna Szpiku porwała mamy z onkologii dziecięcej ©Łukasz Gdak

  Drużyna Szpiku porwała 25 kobiet z oddziału onkologii pediatrycznej Szpitala Klinicznego im. Jonschera w Poznaniu. To mamy pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi. Ich codziennością jest czuwanie przy łóżkach dzieci na szpitalnym oddziale. Każdego dnia, przez cała dobę mamy wspierają swoje pociechy w walce z chorobą. Przyznają, że na swoje potrzeby nie mają ani czasu, ani siły.
  – Chcieliśmy stworzyć mamom szansę na kilka chwil wytchnienia od szpitalnego życia – mówi Joanna Janowicz, współorganizatorka akcji Metamorfozy Mam dzieci chorych na nowotwory. – Sprawić, by poczuły się one kobieco, bo tej naturalnej siły, która buduje ich poczucie wartości, potrzeba im najbardziej. To prawda, nie chodzi tylko o wygląd, ale przede wszystkim o poczucie sprawczości i pewności siebie, które dzięki temu zyskują.

  Na mamy czekała grupa artystów od kobiecej urody, którzy zadbali o ich fryzury, makijaże, paznokcie. Po zabiegach kosmetycznych była też chwila na wypicie kawy i słodki poczęstunek. Kobiety odwiedziły pięć poznańskich zakładów fryzjerskich. Cztery mamy trafiły do Hair Bazaar, którego współwłaściciel wyjątkowo dobrze rozumie ich sytuację.

  – Gdy drużyna szpiku zaproponowała mi udział w akcji, nie zastanawiałem się ani chwili – mówi Darek Baranowski. – Sam siedem lat temu chorowałem na ciężki nowotwór, wiem, co to znaczy szpitalna rzeczywistość i strach o życie. Ale wiem też, jak ważna jest walka i wsparcie.

  Mamy małych pacjentów przyznają, że przy wyborze fryzury kieruję się przede wszystkim wygodą. – Nie mamy warunków, żeby układać sobie misterne fryzury przed lustrem – przyznaje Anna Jakubowska, mama 8-letniego Kuby. – Zresztą, w momencie, kiedy człowiek dowiaduje się o chorobie dziecka, ostatnią rzeczą, o którą się martwi jest wygląd.

  Joanna Janowicz, współorganizatorka akcji Metamorfozy Mam


  O szpitalnej rzeczywistości, spaniu na materacu przy łóżku dziecka, mamy nie chcą dużo mówić. Twierdzą, że potrafią znieść wszystko, choćby im przyszło spać na stojąco.

  – Tym projektem zwracamy uwagę na odpowiedzialność służby zdrowia za zapewnienie godnych warunków matkom, które są z dziećmi na oddziałach. To trudny i ważny temat, który zaczyna się nie w szpitalach, ale u podstaw tworzenia sytemu ochrony zdrowia. To jest głos Drużyny Szpiku – mówi Dorota Raczkiewicz, prezes Fundacji Dar Szpiku.  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Onkologia

  Jogi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Podziwiam te kobiety. I wielki szacun dla organizatorów tej akcji. Super jest wiedzieć, że są tacy ludzie na świecie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo