Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bal Seledynowy w Poznaniu: Pożegnali karnawał gorącymi rytmami

Bogna Kisiel
Bal Seledynowy: Pożegnali karnawał gorącymi rytmami
Bal Seledynowy: Pożegnali karnawał gorącymi rytmami Waldemar Wylegalski
Ach co to jest za bal! Na parkiecie wiruje ponad 125 par, do tańca grają dwie orkiestry, bo zabawa odbywa się na dwóch piętrach, brazylijskie tancerki prezentują najbardziej gorące rytmy karnawału w Rio de Janeiro, a wodzirej nie pozwala gościom zapomnieć, że biorą udział w wyjątkowym wydarzeniu. Jakim? Balu Seledynowym na Uniwersytecie Ekonomicznym.

W sobotę około 250 osób bawiło się na Balu Seledynowym w auli Uniwersytetu Ekonomicznego. To niezwykłe wydarzenie z wielu powodów. Bal Seledynowy ma długą tradycję. Po raz pierwszy odbył się w 1933 r. w budynku Wyższej Szkoły Handlowej, obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego. Dochód z imprezy przeznaczono na pomoc dla najbiedniejszych studentów. Charytatywny charakter balu utrzymał się do dzisiaj.

– Pieniądze z cegiełek i aukcji przeznaczamy na Stypendia Lechickie, w ubiegłym roku zorganizowaliśmy Adapt Chrześcijański i przekazaliśmy Caritas Archidiecezji Poznańskiej 10,5 tys. zł na wsparcie biednych rodzin zagrożonych odebraniem dzieci – mówi Adam Wize, organizator balu.

Tegoroczny Bal Seledynowy tradycyjnie odbył się w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w ostatnią sobotę karnawału. Gości witał prof. Marian Gorynia, rektor uczelni.

– Zabawa rozpoczęła się odtańczeniem poloneza i odśpiewaniem „Gaudeamus igitur”. To stałe punkty programu – dodaje A. Wiza. – W tym roku obok między innymi władz miasta, rektorów poznańskich uczelni, biznesmenów w balu wzięło udział małe grono studentów – debiutantów.

W tym roku postanowiono zorganizować Bal Seledynowy w konwencji karnawału w Rio de Janeiro

W tym roku postanowiono zorganizować Bal Seledynowy w konwencji karnawału w Rio de Janeiro. Stąd też występ brazylijskich tancerek z warszawskiej grupy Samba Art. Z uwagi na to, że bawiono się na dwóch piętrach do tańca grały dwie orkiestry. –Pięcioosobowe zespoły Dreamliner i Cover Garden – zdradza A. Wiza.

Od początku Bal Seledynowy był zaliczany do największych imprez karnawałowych w Poznaniu. A w najlepszych latach bawiło się na nim ponad tysiąc osób i grało kilka orkiestr. I tak na przykład w 1934 r. tańczono aż na czterech piętrach. Skąd nazwa „seledynowy”? To kolor dominujący w auli uniwersytetu.

Warto przypomnieć, że organizatorami tego wydarzenia są: Uniwersytet Ekonomiczny, Fundacja Akademicka „Gaude-amus Igitur” oraz Korporacja „LECHIA”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski