Areszt dla legendy Solidarności? Prokurator uważa go za...

  Areszt dla legendy Solidarności? Prokurator uważa go za bohatera i przerywa konferencję

  Łukasz Cieśla, Marcin Rybak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Areszt dla legendy Solidarności? Prokurator uważa go za bohatera i przerywa konferencję

  Areszt dla legendy Solidarności? Prokurator uważa go za bohatera i przerywa konferencję ©Adrian Wykrota

  - Sprawa dotyczy osoby, którą osobiście uważam za bohatera przeszłości naszej ojczyzny. Jednakże to, z czym mamy do czynienia, nakazuje podjęcie decyzji, która jest bardzo trudna - tak prokurator Piotr Baczyński tłumaczył, dlaczego śledczy domagają się aresztowania Józefa Piniora, legendy opozycji antykomunistycznej. Prokurator Baczyński mówił nerwowym głosem, przerwał spotkanie z dziennikarzami i odszedł. Wniosek o areszt dzisiaj rozpatrzy poznański sąd.
  Areszt dla legendy Solidarności? Prokurator uważa go za bohatera i przerywa konferencję

  Areszt dla legendy Solidarności? Prokurator uważa go za bohatera i przerywa konferencję ©Adrian Wykrota

  Józef Pinior, były senator PO, były europoseł SDPL, to legenda dawnej "Solidarności". We wtorek rano CBA zatrzymała go we Wrocławiu w związku z podejrzeniem korupcji. Łącznie zatrzymano 11 osób.

  Wczoraj wieczorem prowadząca sprawę poznańska prokuratura skierowała do sądu wniosek o aresztowanie trzech osób: Józefa Piniora, jego wieloletniego asystenta Jarosława W. i biznesmena Krystiana S. Dwaj pierwsi mieli dopuścić się korupcji, płatnej protekcji, powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych.
  Krystian S. miał z kolei dać 6 tys. zł w zamian za załatwienie dla niego w urzędzie we Wrocławiu koncesji na kopalnię w okolicach Lądka Zdroju. Pozostali zatrzymani - osiem osób, głównie biznesmeni - po przedstawieniu zarzutów zostali zwolnieni do domu.

  Zobacz też: Jest wniosek o areszt byłego senatora Józefa P.

  Dzisiaj o godzinie 9 z dziennikarzami spotkał się prokurator Piotr Baczyński. To szef poznańskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Najpierw wygłosił krótkie oświadczenie, że wczoraj, po godzinie 23, do sądu trafiły trzy wnioski o tymczasowe aresztowanie "wobec pana senatora, pracownika biura i jeszcze jednej osoby".

  - Wniosek dotyczy... Przepraszam – po tych słowach prokurator Baczyński odszedł i nieczekiwanie zakończył spotkanie z mediami.  Wrócił po kilku minutach, przeprosił za emocje, dał też do zrozumienia, że deprymują go kamery i mikrofony. Po chwili stwierdził: - Sprawa dotyczy osoby, którą osobiście uważam za bohatera przeszłości naszej ojczyzny. Jednakże to, z czym mamy do czynienia w niniejszym postępowaniu, nakazuje, uwzględniając konieczność procesową, podjęcie bardzo trudnej decyzji. I ta decyzja została podjęta. Uzasadnieniem wniosków wobec całej trójki była obawa matactwa procesowego. Obawa związana jest z koniecznością przeprowadzenia czynności procesowych o charaktarze osobowym (chodzi o przesłuchania świadków - dop. red.) oraz gromadzenia dokumentów, ich analiz i badań - po tych słowach prokurator Baczyński zakończył swoje wystąpienie i odszedł. Nie odpowiedział na pytania.
  1 3 »

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  p FRASYNIUK

  FDTT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  CIEKAWE ZA JAKIE PIENIADZE SIE TAK p FRASYNIUK WZBOGACIŁ TO JEST PODERZANE !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Był sobie

  RR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A mnie najbardziej żal tych robolków z 1981 roku co wojowali na ulicach , dostawali pałami , wznosili palce do góry , krzyczeli 'precz zkomuna" i gleboko wierzyli że 'zachód da " , pracować beda...rozwiń całość

  A mnie najbardziej żal tych robolków z 1981 roku co wojowali na ulicach , dostawali pałami , wznosili palce do góry , krzyczeli 'precz zkomuna" i gleboko wierzyli że 'zachód da " , pracować beda mniej a zarabiać dużo więcej i wydawać w sklepach gdzie bedzie masa towarów. Nikt z agitatorów nie wspominał wtedy o bezrobociu , o tym ze ponownie wrócą ludzie z tytułami arystokratycznymi i że głupi robolek bedzie miał swoje niziutkie miejdsce. Ich mi żal ale na głupote prostego narodku po prostu nie ma lekarstwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LEGENDY SOLIDARNOŚCI .......................

  1951 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pan Frasyniuk też jest legendą Solidarności,ale 80 milionów Wrocławskiej Solidarności nie znalazło się do dzisiaj !!!!!!!!!!!!!! Tak że PROSZĘ NIE WYWIJAĆ NAM PRZED OCZAMI "LEGENDAMI" !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niewinny

  zen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  ajjjjjjjjjjjj jaki wrażliwy może pracowal w gdansku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  demokracja

  eda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  p/i/ener myslal ze jest bozkiem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co ma legenda do przestępcy?

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  Czyżby Pinior biorąc w łapę liczył na to, że "sami swoi" go wybronią? PO reakcji prokuratora Baczyńskiego widać, że nie nadaje się do zawodu. Dosyć, że się nie popłakał.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bohaterowie

  adx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  Pane prokuratorze mnie też jest ŻAL tych BOHATERÓW np. bolka, opiekunów Amber Gold, włodarzy Gdanska Sopotu, tych z cmentarza, stacji benzynowych, z Podkarpacia i tak dalej.A najbardziej mi żal...rozwiń całość

  Pane prokuratorze mnie też jest ŻAL tych BOHATERÓW np. bolka, opiekunów Amber Gold, włodarzy Gdanska Sopotu, tych z cmentarza, stacji benzynowych, z Podkarpacia i tak dalej.A najbardziej mi żal tych ludzi których zrobiono w Bambuko w okresie PRZEMIAN USTROJOWYCH.Mam prośbe prosze nie płakaćzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie należy zapominać o niejakim Lewandowskim

  jb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  który w nagrodę za przeprowadzoną rozsprzedaż Polski pod hasłem: „towar jest tyle wart ile chce dać klient” został komisarzem w Unii...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo