Gniezno: Jubileuszowy Bieg Lechitów

  Gniezno: Jubileuszowy Bieg Lechitów

  Magdalena Smolarek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Gniezno: Jubileuszowy Bieg Lechitów
  1/132
  przejdź do galerii

  Gniezno: Jubileuszowy Bieg Lechitów ©Magdalena Smolarek

  Zakończył się 40. Bieg Lechitów, w jakim zawodnicy pobiegli szlakiem pierwszych Piastów, uczestnicząc w akcji charytatywnej na rzecz Bartka, którego czeka operacja w Niemczech. 40. Bieg Lechitów wygrał Marcin Zagórny. Wśród kobiet triumfowała Natalia Nagierniak.
  Tegoroczny jubileuszowy 40. Bieg Lechitów był zdecydowanie wyjątkowym wydarzeniem pod kilkoma względami. Wspaniałą ideą wykazał się partner strategiczny biegu – PKO Bank Polski, który zobowiązał się przekazać pieniądze na operację chorego Bartka, podopiecznego Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, a także dla Kuby, podopiecznego Fundacji Dzieci z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu.

  Pomoc dla Bartka i Kuby

  Bartosz urodził się 30 lipca 2004 roku drogą cięcia cesarskiego z powodu zagrożenia życia płodu. Tuż po porodzie był intubowany i wentylowany. Spędził miesiąc w szpitalu, gdzie toczyła się walka o jego życie. Od samego początku swojego życia zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz małogłowiem. Ma także problem z nóżkami (jedną stopę ma szpotawą, drugą koślawą), jednak dzięki wieloletniej i kosztownej rehabilitacji chłopiec obecnie może czworakować. Bartek nie mówi, ma problemy z wypróżnianiem. Najlepszym lekarstwem jest rehabilitacja, hipoterapia, specjalistyczne konsultacje oraz kosztowne zastrzyki wspomagające rozwój mózgu. Więcej o chorobie Bartka, na stronie Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

  Drugi z chłopców to 8-letni Kuba, który zachorował na białaczkę limfoblastyczną. Jest w trakcie specjalistycznego leczenia, na które zbierane są pieniądze. Kuba dzielnie walczy ze swoją chorobą i nie poddaje się męczącej terapii. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Dzieci z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu.

  Za sprawą każdego z biegaczy, którzy zaangażowali się w pomoc i dotarli do mety z kartką na koszulce „Biegnę dla Bartka i Kuby”, zostało przekazane konkretne wsparcie finansowe poprzez Fundację PKO Banku Polskiego na operację Bartka w niemieckiej klinice Schön Klinik Vogtareuth oraz na leczenie Kuby.  – Robię coś, co lubię i jeżeli mogę komuś przy tym pomóc, to proszę bardzo. Niech każdy pomaga, bo warto. Może kiedyś to my będziemy potrzebowali pomocy – powiedziała nam pani Agnieszka z Małopolski, która pobiegła z kartką „Biegnę dla”.

  – Ja też jestem mamą, w dodatku zabieganą, więc nie wyobrażam sobie, żebym mogła nie wziąć udziału w akcji. Nie będę ukrywała, że choroba dziecka jest mi bliska, a dzisiaj łączę przyjemne z pożytecznym. Skoro tu jestem, skoro mogę pomóc, to naprawdę przyklejenie tej kartki na plecy nic mnie nie kosztuje, a mam nadzieję, że chłopaki, chociaż przez chwilę dzięki mnie i innym biegaczom będą mogli się uśmiechnąć i też coś z tego będą mieli – skomentowała swój udział w akcji pani Anna Dołęga z Białegostoku.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo