Zaszczep się i myj ręce, aby uniknąć WZW A oraz grypy

  Zaszczep się i myj ręce, aby uniknąć WZW A oraz grypy

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zaszczep się i myj ręce, aby uniknąć WZW A oraz grypy
  1/4
  przejdź do galerii

  Zaszczep się i myj ręce, aby uniknąć WZW A oraz grypy ©Arkadiusz Dembinski/Polskapresse

  Dramatyczny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz rozpoczynający się sezon grypowy były tematami spotkania, które Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zorganizowała w hali Lotniska Ławica. Wielkopolski Inspektor Sanitarny przywołał niechlubne statystyki oraz zapowiedział działania, które maja je poprawić.
  We wrześniu tego roku w Szpitalu Miejskim w Poznaniu zmarł 55-letni mężczyzna, u którego stwierdzono wirusowe zapalenie wątroby typu A ze śpiączką wątrobową. Przyczyną wyjściową zgonu była alkoholowa chorobą wątroby.

  Do 21 września w 2017 roku w Wielkopolsce odnotowano 303 zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Do niedawna żółtaczka pokarmowa kojarzona była głównie z brakiem higieny i nazywano ją chorobą brudnych rąk.
  Tymczasem, wśród ustalonych dróg zakażenia w Wielkopolsce stwierdzono, że tylko w 16 przypadkach (5,3 proc.) wirus dostał się do organizmu drogą pokarmową. W 70 przypadkach (23,1 proc.) była to droga kontaktów seksualnych, a w 39 (12,9 proc.) - kontakt z osobą chorą na WZW A. W 178 przypadkach zachorowań nie ustalono jeszcze drogi zakażenia.

  W całym 2016 roku w Wielkopolsce na WZW A zachorowała jedna osoba, a w 2015 - dwie. Z powodu tegorocznego dramatycznego wzrostu zachorowań, Wielkopolska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podjęła akcje edukacyjne i informacyjne.
  - Za pomocą ulotek i plakatów informujemy, w jaki sposób można unikać zakażenia - tłumaczy Andrzej Trybusz, Wielkopolski Inspektor Sanitarny. - To przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny oraz szczepienie.

  Podobne zasady obowiązują przy profilaktyce grypy. W naszym regionie w pierwszym tygodniu września zanotowano 5336 zachorowań na grypę, a w drugim tygodniu września było ich 12612. - Czy z takiego wzrostu wynika, ze rozpoczął się już sezon grypowy? - pyta Andrzej Trybusz. - Tego nie wiemy, ale wiadomo, że początek września to najlepszy okres, żeby się zaszczepić i zyskać odporność na wirusy grypy sezonowej.

  Zobacz też: Czy szczepienia małych dzieci mogą być niebezpieczne?
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo