Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zabitych cywilach w Poznaniu w rocznicę II wojny światowej [PROGRAM OBCHODÓW]

Redakcja
Waldemar Wylegalski
Prawie 4800 cywilów zostało zamordowanych w Poznaniu w czasie II wojny światowej - tak wynika z dokumentów, do których dotarli historycy.

Do dzisiaj nie wiadomo ilu cywilów zostało zamordowanych podczas II wojny światowej w Poznaniu. Chociaż szacunkowe wyliczenia mówią nawet o kilkunastu tysiącach osób, liczba ta jest trudna do zweryfikowana. Do tej pory udokumentowano „zaledwie” niespełna 4800 zgonów. O historii tych osób będzie można się jednak dowiedzieć nieco więcej podczas dzisiejszego wykładu dr. Łukasza Jastrząba, który odbędzie się o godz. 16 w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Z kolei pod koniec tego roku okaże się książka przygotowana przez Łukasza Jastrząba i Joannę Lubierską będąca udokumentowaniem wszystkich ofiar cywilnych II wojny światowej w Poznaniu. - Znajdą się w niej nazwiska prawie 4800 cywilów, którzy zostali zamordowani podczas wojny. To osoby, które zginęły podczas nalotów w 1939 roku i latach 1941-1944, zostały zamordowane w areszcie przy ul. Młyńskiej, w obozie w Żabikowie, w więzieniu na Ratajczaka lub podczas walk o Poznań w 1945 roku. To były ofiary rozstrzeliwań, maltretowania czy więzienia - opisuje dr Łukasz Jastrząb.

Średnio, podczas wojny każdego dnia w Poznaniu ginęły 3-4 osoby. Teraz zostaną one upamiętnione w publikacji, która ukaże się pod koniec tego roku.

- Chcielibyśmy ocalić te osoby od zapomnienia - wyjaśnia Łukasz Jastrząb. I dodaje, że podczas pracy razem z Joanną Lubierską korzystali przede wszystkim z dokumentów, które znajdowały się w IPN.

- To była przede wszystkim kartoteka okupacyjnych zgonów zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego, które zostały udokumentowane przez Niemców lub zgłoszone przez Polaków - opowiada Łukasz Jastrząb dodając, że tylko w areszcie przy ul. Młyńskiej jeden z pielęgniarzy w ciągu roku zgłosił ponad 500 zgonów.

Publikacja dotycząca cywilów zamordowanych podczas wojny będzie wyjątkowa w skali całego kraju. - Żadne inne miasto w Polsce nie ma takiej publikacji. To będzie wydane w formie słownikowej. Podane będzie imię i nazwisko danej osoby, data jej narodzin i śmierci, wykonywany zawód, adres zamieszkania oraz okoliczności śmierci - mówi Łukasz Jastrząb.

Plan obchodów
Godzina 8 - Zapalenie zniczy na cmentarzu Nowina na grobach cywilnych ofiar bombardowania w 1939 roku.
Godzina 10 - Msza święta w intencji ofiar wojny w kościele pw. św. Józefa (ul. Działowa). Bezpośrednio po nabożeństwie odbędą się uroczystości przed Pomnikiem Armii Poznań. W ceremonii w wojskowej oprawie wezmą udział kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb i inspekcji, pododdziały żołnierzy oraz uczniowie z wielkopolskich szkół.
Godzina 13.30 - W ramach obchodów wojewódzkich w Kłecku (powiat gnieźnieński) złożone zostaną kwiaty na grobach obrońców miasta. W uroczystości weźmie udział wojewoda Zbigniew Hoffmann. Spotka się on z mieszkańcami w miejscu stracenia 112 uczestników walk, którzy zostali rozstrzelani na brzegu rzeki Mała Wełna.
Godzina 15.30 - W holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarta zostanie wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w.” Ekspozycja przygotowana została wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.
Godzina 16 - Wykład dr. Łukasza Jastrząba w sali im. Witolda Celichowskiego WUW w Poznaniu.

Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski