MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarz radzi: Przyjaciel ze schroniska

Jarosław Zajączkowski, weterynarz
Gdzie szukać kotka, który będzie miłym, spokojnym przyjacielem, ułożonym i kulturalnym domownikiem, któremu nie przyjdzie do głowy niszczenie mebli i obgryzanie doniczkowych roślin? Choć odpowiedź wydaje się prosta – adopcja zwierzaka „schroniskowego”. to zapewnienie sobie bezkonfliktowego współistnienia pod jednym dachem wymaga od nas już specjalnych działań.

Musimy zwierzęcemu domownikowi w okresie jego adaptacji do nowego otoczenia poświęcić dużo czasu i wykazać się wielką cierpliwością. Choćby kotek zdemolował pół mieszkania, potłukł doniczki i poszarpał firany obowiązuje nas zasada „Non Violence – Bez Przemocy”.

Po kilku miesiącach intensywnego szkolenia każde nawet najbardziej krnąbrne zwierzątko nauczy się podstawowych zasad domowego współżycia. Korzystanie z kuwety czy zabawa przedmiotami przeznaczonymi do tego celu z pozostawieniem spokoju sprzętu domowego stanie się drugą „naturą” naszego kotka.Przygarnięcie schroniskowego zwierzaka to najlepszy pomysł na zdobycie kociej przyjaźni. Już pierwsza wizyta w schronisku dla zwierząt utwierdzi nas w przekonaniu, że wybraliśmy dobrze. Nie znam wielu ludzi, na których widok setek stłoczonych w klatkach zwierząt nie zrobił przygnębiającego wrażenia. Adoptujesz jedno zwierzę – zmniejszasz rozmiar zwierzęcej tragedii.

W momencie odbioru kociaka z przytuliska warto zadbać o kilka spraw istotnych dla jego zdrowia. Po pierwsze poprosimy o przebadanie przez schroniskowego lekarza. Warto malca zaszczepić oraz profilaktycznie odrobaczyć. Aby uniknąć przykrości związanych z ewentualnymi ucieczkami czy zaginięciem, każdy zwierzak wychodzący ze schroniska powinien zostać wyposażony w elektronicznego czipa. Tylko takie oznakowanie skutecznie zapobiegnie potencjalnemu powrotowi z powrotem do schroniska. Ucieczki z domu niestety się zdarzają szczególnie wiosną w okresie „kocich godów”. Warto też pomyśleć w tym momencie o zabiegu sterylizacji. Każdy dorosły kocur na wiosnę może stać się ojcem kilkunastu dzieci, które w większości powiększają liczbę bezdomnych i bezpańskich. Każda bezdomna kotka może urodzić w ciągu roku od kilku do kilkunastu kociąt.

Decyzja o zaproszeniu zwierzaka pod dach powinna być decyzją dobrze przemyślaną. Aby uniknąć przykrości powinniśmy zdawać sobie sprawę z ewentualnych niedogodności wcześniej. Dysponować sporą ilością empatii i wyrozumiałości. Musimy mieć dla zwierzątka czas… i pieniądze na karmę, zabawki, jeśli trzeba lekarstwa.
Tylko adopcja zwierząt oznakowanych i wysterylizowanych realnie zmniejsza problem bezdomności zwierząt w naszych miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski