Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek rusza w Poznaniu festiwal Opera Know-how

Marek Zaradniak
Podczas tegorocznego festiwalu Opera Know-How koncerty odbywać się będą w różnych miejscach Poznania
Podczas tegorocznego festiwalu Opera Know-How koncerty odbywać się będą w różnych miejscach Poznania Archiwum Opera Know How
Twórczości Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki poświęcony będzie rozpoczynający się we wtorek w Poznaniu festiwal Opera Know-How.

Spektakle operowe, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci i spotkania z twórcami znajdują się w programie rozpoczynającego się we wtorek w Poznaniu drugiego festiwalu Opera Know-how. Potrwa on do niedzieli. Z tej okazji na placu Wolności powstało miasteczko operowe, w którym odbywać się będą koncerty i warsztaty, ale także będzie się można zrelaksować.

Tegoroczna impreza nawiązuje do 250-lecia teatru publicznego w Polsce, a program wiąże się z Wojciechem Bogusławskim i Stanisławem Moniuszką.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie premiera opery Domenica Cimarosy "Antreprener w kłopotach". To jedno z najbardziej zagadkowych dzieł w historii polskiego teatru przyniosło Bogusławskiemu, jako libreciście, niezwykłą popularność, by potem popaść w niemal całkowite zapomnienie. Twórcy poznańskiej realizacji - reżyser Zuzanna Głowacka i dramaturg Daniel Stachuła stworzyli libretto w oparciu o zachowane recenzje, listy i wspomnienia z tamtego okresu. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę w Teatrze Polskim. Bezpłatne wejściówki można odbierać w CIM-ie.

Podczas festiwalu zaplanowano też pierwsze w Polsce performatywne czytanie libretta "Herminii i Amazonek" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Aleksandry Skorupy. Odbędzie się ono także w sobotę, ale w Sali Wielkiej CK Zamek.

Powrotem do domowego śpiewania będą koncerty "Śpiewniki domowe" Stanisława Moniuszki, dla których scenerią będą budynki przy Świętym Marcinie. Podczas festiwalu na przystanku PST przy Alejach Solidarności powstanie mural nawiązujący do rocznicy 250-lecia teatru publicznego i opery narodowej. Projekt autorstwa Krzysztofa Mętela inspirowany jest "Halką" Stanisława Moniuszki.

Muzyka Moniuszki pojawi się też na wielkim ekranie. Podczas wieczoru inaugurującego w Nowym Kinie Pałacowym dziś o godzinie 19 zobaczymy "Bajkę" Andrzeja Munka, rzadko pokazywany, krótkometrażowy film dokumentalny z 1952 roku o koncercie Orkiestry Filharmonii Warszawskiej w Klubie Fabrycznym Ursusa. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski