Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczasy pod gruszą

Milena Kochanowska
Komu należą się wczasy pod gruszą? Który z pracodawców musi tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a który nie? Kto ma prawo do świadczeń z tego funduszu i na jakich zasadach? Na pytania odpowiada Katarzyna Piechowiak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Na co można przeznaczyć środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
- Środki z funduszu powinny być przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy. Działalność ta obejmuje usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej: rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

W jaki sposób ustala się zasady korzystania z funduszu?
- Przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z niego. Szczegółowe zasady i warunki oraz zasady przeznaczania pieniędzy na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w uzgodnieniu ze związkiem zawodowym lub, gdy w firmie go nie ma, z pracownikiem wybranym przez załogę.

Pracodawca tworzy fundusz socjalny. Co zrobić, żeby zapłacił mi za "wczasy pod gruszą"?
- Żeby dostać to świadczenie musi pan wziąć co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego.

Czy z funduszu socjalnego mogę sfinansować wyjazd dzieci pracowników, jeśli kolonie odbędą się za granicą?
- Jest to możliwe.

Pracownicy chcą pojechać na wycieczkę do Wilna. Czy wyjazd ten może być sfinansowany z zakładowego funduszu socjalnego?
- Taki wyjazd może być uznany za jedną z form wypoczynku, dlatego dopuszcza się sfinansowanie z funduszu socjalnego. Dofinansowanie wycieczki powinno być jednak uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników. W razie limitu osób, pierwszeństwo mają więc najmniej zarabiający.

Jestem zatrudniony w zakładzie pracy, w którym pracuje 10. pracowników. W poprzednich latach szef wypłacał nam świadczenie urlopowe, w tym roku odmówił wypłaty. Czy zgodnie z prawem?
- Pracodawca może nie wypłacać świadczenia urlopowego, jeśli do końca stycznia danego roku wyda w tej sprawie oświadczenie w sposób przyjęty w jego zakładzie pracy - na przykład wywiesi je na tablicy ogłoszeń. Jeśli tego nie zrobił, świadczenie powinien wypłacić.

W jaki sposób należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy skargę na naruszanie praw pracowniczych - także tych związanych z funduszem socjalnym?
- Skargi dotyczące naruszania praw pracowniczych mogą być zgłaszane do Inspekcji Pracy pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną, a także osobiście. Inspektor pracy zobowiązany jest do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający ją wyrazi na to pisemną zgodę. W przypadku zastrzeżeń co do postępowania przedstawiciela PIP, można złożyć skargę do okręgowego inspektora pracy.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski