Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa: Stulecie Stowarzyszenia ZAIKS z wielkopolskimi akcentami

Marek Zaradniak
Nagrodę Stulecia ZAIKS-u otrzymał Jan A.P.Kaczmarek
Nagrodę Stulecia ZAIKS-u otrzymał Jan A.P.Kaczmarek Krzysztof Szałek
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS obchodzi stulecie istnienia. Z tej okazji w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się gala, w której nie zabrakło akcentów wielkopolskich.

Nagrodę stulecia ZAIKS-u otrzymała m.in. szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus wybitna dyrygentka Agnieszka Duczmal. Natomiast członkiem honorowym ZAIKS-u został zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” , kompozytor i multiinstrumen-talista Jan.A. P. Kaczmarek.

Podczas dwugodzinnego koncertu na scenie pojawiło się ponad 250 artystów z różnych pokoleń, gatunków i tradycji muzycznych. W części będącej hołdem dla Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego i Zbigniewa Wodeckiego śpiewała m.in. jedna z najbardziej wszechstronnych polskich piosenkarek, poznanianka Hanna Banaszak. Podczas gali zaprezentowano muzykę filmowa Jana A. P. Kaczmarka i Krzesimira Dębskiego, który zarazem dyrygował Orkiestrą Teatru Wielkiego.

Nie zabrakło też muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu bandu kierowanego przez czołowego polskiego trębacza Tomasza Stańkę. Razem z nim zagrali pianista Leszek Możdżer, multiinstrumentalista Michał Urbaniak, urodzony w Poznaniu perkusista Cezary Konrad, multinstrumentalista Zbigniew Namysłowski , organista Wojciech Karolak i kontrabasista Sławomir Kurkiewicz.
Podczas części prezentującej m.in. brzmienie lat 90. śpiewały m.in. solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu Anna Lasota i popularna wokalistka Katarzyna Wilk, a Orkiestrą i Chórem Teatru Wielkiego dyrygował Aleksander Maliszew-ski.

Muzycznym zwieńczeniem jubileuszowej gali był fragment „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego z udziałem m.in. związanych z Poznaniem śpiewaków sopranistki Iwony Hossy i basa Jarosława Bręka. Oboje dziś prowadzą swoje klasy na poznańskiej Akademii Muzycznej. Laureatka baletowego konkursu Eurowizji, związana z Polskim Baletem Narodowym Paulina Bidzińska wykonała układ choreograficzny autorstwa związanego przez wiele lat z Poznaniem tancerza i choreografa Emila Wesołowskiego.

Niezmiernie satysfakcjonuje fakt, że wielu spośród wielkopolskich uczestników gali to laureaci Medali Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”. Agnieszka Duczmal otrzymała medal w kategorii „Muzyka” w roku 1977. W tym samym roku w kategorii „Balet” uhonorowany został Emil Wesołowski. W 1984 roku w kategorii „Muzyka” medal otrzymał Jan A.P.Kaczmarek , a rok później w tej samej kategorii wyróżniono multiinstrumentalistę, dyrygenta i kompozytora Krzesimira Dębskiego. W roku 1987 Medal Młodej Sztuki w kategorii „Muzyka” otrzymał dyrygent i kompozytor Aleksander Maliszewski , a w roku 2001 w kategorii „Muzyka” wyróżniono wspomnianych śpiewaków Iwonę Hossę i Jarosława Bręka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski