Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje: Wyjeżdżasz samochodem za granicę? Oprócz prawa jazdy miej coś więcej w portfelu. Sprawdź, jakie dokumenty musisz mieć przy sobie

Grzegorz Okoński
W Polsce nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu ubezpieczenia dla samochodu tu zarejestrowanego - za to za granicą są to dokumenty obowiązkowe.
W Polsce nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu ubezpieczenia dla samochodu tu zarejestrowanego - za to za granicą są to dokumenty obowiązkowe. Grzegorz Olkowski
Jadąc samochodem w Polsce nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dowodu opłacenia polisy ubezpieczenia OC – o ile oczywiście nasz samochód został zarejestrowany w Polsce, nie zgłaszamy się właśnie do stacji kontroli pojazdów, albo nie sprzedajemy właśnie samochodu. I o ile nie wyjeżdżamy właśnie za granicę.

Właśnie o tym trzeba pamiętać szczególnie w okresie wakacyjnym: w czasie planowania zagranicznego wyjazdu samochodem nie można zapomnieć o dokumentach, do których braku już zdążyliśmy się przyzwyczaić w Polsce. Prawo jazdy zawsze mamy przy sobie, ale dowodu rejestracyjnego już nie możemy zapomnieć zabrać…

Zarówno dowód rejestracyjny, jak i świadectwo ubezpieczenia OC są konieczne, by móc pomyślnie przejść kontrolę drogową za granicą – stróże prawa w innych krajach nie mają bowiem dostępu do naszej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Bez nich nie możemy udowodnić, że samochód należy do nas, a nie został skradziony. A skoro tak, to narażamy się na odholowanie samochodu na nasz koszt na wskazany przez policję parking, a także na zatrzymanie przez policję do wyjaśnienia, na dwie doby. Koszty operacji związanej z odzyskaniem samochodu nie są małe!

Czytaj też: Kodeks drogowy: Będzie można jeździć bez dowodu rejestracyjnego, ale... lepiej go mieć!

Trzeba przy tym pamiętać, by wyjeżdżać samochodem sprawnym, który ma wbite w dowodzie rejestracyjnym ważne pieczątki przeglądu – a jeśli nie mamy w dowodzie rejestracyjnym miejsca na pieczątki, to trzeba mieć pisemne zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, że samochód jest sprawny. Najlepiej przy tym, by ten dokument był wystawiony także w innym języku niż polski, by mógł być jednoznacznie odczytany przez policjanta w czasie zagranicznej kontroli drogowej.

Sprawdź też:

Dokument ubezpieczenia obowiązujący w Polsce, ważny jest też w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, czy w Andorze. Warto jednak wiedzieć, że nie będzie on wystarczającym świadectwem ubezpieczenia, jeśli pojedziemy do Albanii, na Białoruś, do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i na Ukrainę. Wówczas trzeba zaopatrzyć się w tzw. Zieloną Kartę, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Można ją kupić u ubezpieczycieli w Polsce, lub przy przekraczaniu przejść granicznych – a najlepiej wcześniej sprawdzić to na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Sprawdź też: Poznań: Więcej wypadków, więcej zabitych, więcej zatrzymanych praw jazdy i dowodów rejestracyjnych

Skoro o dokumentach mowa, to trzeba pamiętać o dokumentach kierowcy i pasażerów. Kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy – to normalne. I on i pasażerowie powinni mieć także dowody osobiste, bo one pozwalają na przekraczanie granic krajów strefy Schengen lub nie należących do niej, lecz mających otwarte granice z krajami członkowskimi strefy (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy, Watykan), Albanii i Czarnogóry. Dowody osobiste trzeba też wcześniej wyrobić dla dzieci i młodzież, która nie ukończyła 18.roku życia. Wyjeżdżając do krajów spoza strefy, trzeba mieć paszport.

Osobny, specjalny paszport trzeba mieć także dla zwierząt, które zabieramy za granicę – wystawiają je uprawnione przychodnie weterynaryjne, przy czym zwierzak musi być oznakowany przez tatuaż lub chip. Trzeba też sprawdzić, czy przepisy państwa, do którego będziemy wjeżdżać, nie wymagają konieczności odbycia kwarantanny przez zwierzę, lub nawet wręcz zakazują wwożenia niektórych gatunków zwierząt.

ZOBACZ TEŻ:

Przedstawiamy taryfikator mandatów karnych w 2019 r. Jeśli jesteś kierowcą, sprawdź aktualny spis mandatów na 2019 rok. Dowiedz się, na co musisz uważać, żeby uniknąć wysokiej kary!

Taryfikator mandatów na 2019 r. Sprawdź, ile kosztują poszcz...

Jesteś świadkiem wypadku? Zobacz, jak udzielić pierwszej pomocy:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski