Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje nie zwalniają z rozwagi. To musisz wiedzieć! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Wybierając się nad jezioro, czy morze warto pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać, by kąpiele były bezpieczne: pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych, unikaj kąpieli w gliniankach, stawach, które mogą być zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, unikaj skakania do wody, gdy nie wiesz, jakie jest dno.
Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Wybierając się nad jezioro, czy morze warto pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać, by kąpiele były bezpieczne: pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych, unikaj kąpieli w gliniankach, stawach, które mogą być zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, unikaj skakania do wody, gdy nie wiesz, jakie jest dno. Bartłomiej Hypki
Okres wakacyjny jest wyczekiwany przez wszystkich. Dzieci odpoczywają od nauki, a dorośli od pracy. Planujemy wyjazdy, wypady nad jezioro, podróże zagraniczne lub te w Polsce. Niezależnie jednak od tego, jak będziemy spędzać wolny czas, pamiętajmy o rozwadze.

Spis treści

Bezpiecznie nad wodą

Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Wybierając się nad jezioro, czy morze warto pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać, by kąpiele były bezpieczne. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych – kąpiel w zorganizowanych i oznakowanych miejscach pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy policji wodnej jest najbezpieczniejsza. Unikaj kąpieli w gliniankach, stawach, które mogą być zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie. Unikaj skakania do wody, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość i jak ukształtowane jest dno. Pamiętaj! Taki skok może skończyć się kalectwem lub śmiercią.

Kolejną kwestią jest przestrzeganie regulaminu kąpieliska. Poznaj obowiązujące oznaczenia: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników. Jeżeli wypoczywasz nad wodą z dzieckiem, bądź odpowiedzialnym opiekunem i nawet na moment nie spuszczaj go z oka. Wystarczy chwila nieuwagi, by dziecko zgubiło się na zatłoczonej plaży lub podczas kąpieli zachłysnęło się, co może skończyć się utonięciem. Płynąc z dzieckiem np. kajakiem, zawsze zakładaj mu kamizelkę ratunkową. Odpowiedzialność za dziecko zawsze ponosi jego opiekun.

W ubiegłym roku w Polsce utonęło 419 osób, w tym 6 dzieci w wieku 8-14 lat i 14 w wieku 15- 18 lat. Spośród wszystkich 419 osób 107 spożywało alkohol przed utonięciem.

– Szczyt utonięć przypada co roku na upalne weekendy w lipcu i sierpniu. Najczęściej ich ofiarą padają osoby między 18, a 30 rokiem życia. Przyczyny od lat są nieodmiennie te same: kąpiele w miejscach niestrzeżonych i alkohol. W ostatnim czasie zdarzają się także utonięcia osób pod wpływem narkotyków czy dopalaczy. Przede wszystkim, nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że wchodzący do wody zyskuje fałszywe poczucie siły i nie potrafi realnie ocenić swoich możliwości. Do tego dochodzą zaburzenia równowagi czy większa podatność na skurcze mięśni, co w wodzie może skończyć się tragicznie

– mówi Marek Frąckowiak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału WOPR.

Czytaj też: Mieszkaniec Wielkopolski utonął na niestrzeżonej plaży we Władysławowie

W ubiegłym roku utonęło 6 dzieci w wieku 8-14 lat i 14 w wieku 15-18.

– Do utonięć dzieci dochodzi na szczęście stosunkowo rzadko, z reguły jednak przyczyną takich tragedii jest brak odpowiedniego nadzoru. Obserwujemy ostatnio, jak je nazywamy, smartfonowe mamy. Są tak zajęte swoim telefonem, że niekiedy zupełnie nie zwracają uwagi na to co robią dzieci, w razie zagrożenia nie są więc w stanie odpowiednio szybko zareagować

– zwraca uwagę Frąckowiak.

Uważaj na oszustów

Jeżeli planując urlop, szukasz miejsc noclegowych przez internet, uważnie sprawdź ofertę. Wśród nich mogą czaić się oszuści, którzy proponują nieistniejące miejsca noclegowe, wyłudzając pieniądze w ramach zaliczek. Jak zweryfikować podmiot oferujący nocleg? Sprawdź, czy figuruje on w bazie urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy lub miasta. Poszukaj obiektu na mapie internetowej, sprawdź jego stronę www i opinie osób, które odwiedziły obiekt.

Jeżeli wysyłasz dziecko np., na kolonię możesz sprawdzić organizatora i obiekt oferujący wypoczynek dla dzieci i młodzieży w bazie MEN - www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się tam wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Również w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny autokaru, który wiezie dzieci na wakacje, można otrzymać bezpłatną informację, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Zabezpiecz dom przed włamywaczami

Wakacyjne wyjazdy są okazją dla włamywaczy, którzy pod twoją nieobecność mogą włamać się do twojego domu lub mieszkania. Dlatego przed wyjazdem zadbaj o właściwe zabezpieczenie – sprawdź, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, zabezpiecz garaż i pomieszczenia gospodarcze, zakręć zawory z wodą i gazem. Jeżeli posiadasz w domu gotówkę i biżuterię, zastanów się, czy nie lepiej będzie je umieścić np. w skrytce bankowej. Poproś również osobę zaufaną, by pod twoją nieobecność zajmowała się mieszkaniem.

Bezpieczeństwo w podróży

Przed tobą długa podróż samochodem? O tym musisz pamiętać. Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny samochodu, ustawienie świateł i wyposażenie. W aucie obowiązkowo powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Zadbaj też o apteczkę i kamizelkę odblaskową. Zaplanuj też alternatywną trasę na wypadek utrudnień lub zdarzeń drogowych. Wybierając się w dłużą trasę zadbaj, by wcześniej się wyspać, a w trakcie podróży rób przerwy na odpoczynek. Natomiast jeżeli korzystasz z komunikacji publicznej, zachowaj ostrożność. Pilnuj swojego bagażu, a pieniądze i dokumenty trzymaj przy sobie.

Wypoczynek za granicą

Wyjeżdżasz za granicę? Przed wyjazdem dowiedz się jak najwięcej o kraju, do którego się wybierasz. Warto wiedzieć, jakie obowiązuje prawo i lokalne zwyczaje. Sprawdź też, jakie dokumenty będziesz potrzebować. Na stronie MSZ www.polakzagranica.msz.gov.pl znajdziesz przydatne informacje. Warto pobrać też bezpłatną aplikację iPolak, dzięki której będziesz na bieżąco m.in. z ostrzeżeniami dla podróżujących publikowanych przez MSZ.

Czytaj też: Gdzie pojechać na wycieczkę z dzieckiem w Wielkopolsce?

W trosce o swoje bezpieczeństwo zarejestruj swój wyjazd za granicą w serwisie „Odyseusz” (www.odyseusz.msz.gov.pl) - w razie konieczności ułatwi to służbom konsularnym udzielenie pomocy na terenie danego państwa. Warto pamiętać też o ubezpieczeniu turystycznym i Europejskiej Karcie Ubezpieczenia. Jeżeli podczas wyjazdu padniesz ofiarą przestępstwa lub zostaniesz aresztowany możesz skorzystać z pomocy konsula.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Wakacyjna beztroska sprzyja zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież, dlatego zadbaj, by twoja pociecha był a w tym czasie właściwie zaopiekowania. Warto porozmawiać z dzieckiem o niebezpieczeństwach podczas wypoczynku i przypomnieć zasady, których powinien przestrzegać. Sprawdź, z kim twoje dziecko spędza wolny czas. Alkohol i narkotyki, uszkodzenia mienia, czy kradzieże – to kłopoty, w jakie może wpaść. Możliwe, że w wakacje twoje dziecko będzie więcej czasu spędzać przed komputerem, dlatego monitoruj na bieżąco jego aktywność w internecie i przekaż dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.

Wakacje mogą być bezpieczne, a wspomnienia po nich wyłącznie dobre. To, czy tak będzie zależy od nas. Dbajmy o siebie i innych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski