Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2015: Jak dojechać nad morze i uniknąć dużych korków

Marcin Idczak
Mapa remontów na drogach prowadzących nad morze
Mapa remontów na drogach prowadzących nad morze Piotr Tomaszewski
Sprawdź na których trasach możesz natknąć się na korki, roboty drogowe i jakie wybrać objazdy. W ten weekend po raz pierwszy w tym sezonie letnim nie będą pobierane opłaty na A1.

Rozpoczął się pierwszy wakacyjny weekend. Na trasy nad morze wyruszyły tysiące spragnionych wypoczynku osób
– Kierowcy muszą liczyć się z częstszymi kontrolami drogowymi – zapowiada Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. Policjanci mają dbać o bezpieczeństwo i kontrolować prędkość oraz sprawdzać trzeźwość kierowców.

Na Kołobrzeg
Najpopularniejszym miejscem wypoczynku Wielkopolan jest Kołobrzeg i okoliczne miejscowości. Nie trzeba już przejeżdżać przez Poznań, w którym w poprzednich latach często stało się w korkach. Można skorzystać z Zachodniej Obwodnicy Poznania. Do niej trzeba dojechać trasą 92 (wjazd w Swadzimiu) lub autostradową obwodnicą Poznania (bezpłatna). Na węźle Poznań Zachód skręca się na Piłę. To dwupasmowa trasa szybkiego ruchu (S11). Ze starą DK 11 łączy się w Złotkowie (Poznań - Północ), gdzie w czasie największego natężenia ruchu mogą tworzyć się ogromne korki.

Zobacz też:

W Obornikach można kontynuować podróż ''11'' na Piłę lub skręcić na drogę 178 w stronę Trzcianki i Czarnkowa. Jednak drogowcy zdecydowanie odradzają tę trasę na wyprawę nad morze tego lata.

W Czarnkowie trwa remont ul. Kościuszki oraz ronda. Z tego powodu wprowadzono objazdy w mieście. Zgodnie z planami przebudowa powinna zakończyć się we wtorek. Dalej jedzie się przez Wałcz, z którego najkrótsza droga nad Bałtyk prowadzi przez Czaplinek. Jest to droga wojewódzka nr 163 na której do końca września będzie prowadzona wymiana asfaltu. Dlatego lepiej wybrać objazd przez Mirosławiec lub też pozostać na DK 11.

Na niej jadący z Piły na Koszalin jeszcze w sobotę napotkają utrudnienia w rejonie miejscowości Lotyń. Trwają tam prace na poboczach. Z tego powodu wprowadzono ruch wahadłowy. Dalej na północ w Bobolicach trwa budowa ronda.
Dla wracających znad morza wprowadzono objazdy przez miasto. Natomiast w kierunku na Koszalin trzeba liczyć się ze staniem przed tymczasową sygnalizacją świetlną.

Ostatnie poważne utrudnienie jest tuż za wyjazdem z Koszalina. Do końca przyszłego tygodnia w związku z pracami drogowymi wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h. Na szczęście nie na długim odcinku, bo na około kilometrze. Trzeba dodać, że straż miejska z Piły obiecała, że do końca wakacji jej fotoradar będzie znajdował się w magazynie.

Do Alei Gwiazd
Jadąc do Międzyzdrojów, gdzie znajduje się polska Aleja Gwiazd lub Świnoujścia można wybrać się najnowocześniejszymi trasami w kraju, czyli autostradą A2 (płatna) i potem drogą szybkiego ruchu S3.

Po wjeździe na tę drugą trzeba liczyć się z utrudnieniami w Międzyrzeczu (budowa obwodnicy). Ograniczono tam prędkość do 60 km/h na długości około 5 kilometrów. Podobnie jest przy Gorzowie Wielkopolskim, ale na dwa razy dłuższym odcinku. Korkowo może być w Szczecinie, gdzie wjeżdża się na DK 3.

W rejon tego miasta można dojechać także drogą krajową nr 10. Jednak trzeba uważać w Mirosławcu. Z uwagi na prowadzone prace przez część miasta można jechać najwyżej 40 km/h. Dojeżdżający do samego Świnoujścia muszą liczyć się z długim czekaniem (szczególnie w soboty i niedziele) na przeprawę promową.

Trójmiasto i Hel
Drogę do Gdańska, czy też Władysławowa można pokonać płatnymi autostradami A2 i A1. Na tej pierwszej za zwyczaj nie ma korków (jeśli już są to spowodowane kolizjami lub wypadkami). Natomiast na A1 można spodziewać się zatorów przed bramkami. Te w razie konieczności mogą być otwierane, a pobieranie opłat zawieszone (szczegóły w ramce).

Można też jechać DK 11, a następnie odbić na DK 22 do Tczewa (roboty w mieście) lub DK 20 (do Gdańska) z której odchodzi droga nr 21. Nią można dotrzeć w rejon Ustki i Łeby. Na tych trasach nie ma utrudnień. Jednak i tak trzeba liczyć się z dużymi korkami, szczególnie w soboty, gdy trwa wymiana turystów.
Natomiast kierowcy, którzy przez Toruń lub Bydgoszcz chcą dostać się na autostradę A1 muszą liczyć się z ograniczeniami w ruchu na drodze krajowej 80 pomiędzy tymi miastami (trzeba zwolnić do 40 km/h) oraz w Gręboczku, gdzie z uwagi na koszenie poboczy może być wprowadzony ruch wahadłowy.

W okolicach Gdańska do końca miesiąca mają być prowadzone roboty drogowe na wjeździe do Pucka. We Władysławowie utrudnienia są na ul. Starowiejskiej, która jest jednym z dojazdów na Hel.

Jadący w stronę Krynicy Morskiej i dalej kierowcy muszą uważać w Tczewie. Wakacyjne korki tworzą się także w Nowym Dworze na połączeniu trasy krajowej nr 7 z drogą wojewódzką 502. Jest ona oblegana szczególnie przez kierowców jadących z województwa mazowieckiego, gdyż tam rozjeżdżają się w różne strony Wybrzeża.

A1 bez opłat, drogi krajowe z viaToll
W dni, gdy mogą powstawać największe korki na autostradzie A2 prowadzącej od Łodzi poprzez Toruń w stronę Gdańska otwarte mają być barierki i nie będzie pobieranych opłat.

Z darmowych przejazdów można korzystać już w tę sobotę (od godz. 10 do 23.59) i niedzielę (od godz. 13 do północy). W upalne dni przy poboczach i pasach rozdziału mogą być wystawiane butelki w wodą.

Kierowcy, którzy samochodami osobowymi z przyczepkami lub campingami będą jechali drogami krajowymi muszą pamiętać o uiszczeniu opłat - viaToll

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTolljest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dlatego jeśli ktoś będzie jechał nad morze ciągnąc za samochodem przyczepkę z łódką musi sprawdzić jaki jest ciężar pojazdów. W przypadku nie zapłacenia grozi kara - w tym przypadku 250 złotych za każdy dzień przejazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski