MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce dramatycznie brakuje krwi! Czy można oddać krew po szczepieniu? Jakie są przeciwwskazania?

Alicja Durka
Alicja Durka
W poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dramatycznie brakuje krwi. Najgorzej jest z grupami 0 Rh- i B Rh-, ale sytuacja zmienia się dynamicznie, bo krew potrzebna jest cały czas. Kto może oddać krew? Jakie są przeciwwskazania? Czy można oddać krew po lub przed szczepieniem przeciw COVID-19? Sprawdź, kto może, a kto nie może zostać dawcą krwi i dlaczego.

Czy oddawać krew w czasie pandemii koronawirusa?

W Wielkopolsce brakuje krwi, która jest niezbędna do ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Wskaźniki na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu alarmują o niskim stanie zasobów krwi z grup O Rh- i B Rh-. Najlepiej jest z grupami AB Rh+ i AB Rh-, ale wszyscy mogą pomóc. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy w czasie zagrożenia epidemicznego powinno się oddawać krew. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, ale warto mieć na uwadze kilka czynników. W pierwszej kolejności należy zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli czujemy się chorzy lub osłabieni, warto poczekać i zostać dawcą krwi później.

Czy można oddać krew przed lub po szczepieniu przeciw COVID-19?

Krew i jej składniki można oddawać przed planowanym szczepieniem. Po szczepionce firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna można zgłosić się do oddania krwi lub jej składników najwcześniej po 48 godzinach od szczepienia zarówno po pierwszej, jak i drugiej dawce. Po szczepionce firmy Astra Zeneca oraz Johnson and Johnson oddać krew można oddać po 14 dniach od szczepienia.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu można zgłosić się do oddania krwi lub jej składników najwcześniej po 7 dniach od ustąpienia objawów

Gdzie można oddawać krew w Poznaniu i Wielkopolsce?

Krew i osocze można oddawać niemal każdego dnia. RCKiK w Poznaniu jest czynne w poniedziałek, wtorek i piątek w godzinach od 7 do 15; w środy i czwartki w godzinach od 7 do 18, a w soboty od 7 do 13. Na stronie RCKiK na bieżąco publikowane są również terminy akcji wyjazdowych do różnych miast i powiatów w Wielkopolsce. W Poznaniu autobus, w którym można oddać krew jest niemal codziennie w innym miejscu, często nawet w weekendy.

Kto nie może oddawać krwi?

Najważniejszy jest stan zdrowia dawcy, przed pobraniem krwi zostanie przeprowadzony wywiad medyczny, więc w przypadku złego samopoczucia nie warto tracić czasu. Jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy, to nie warto przychodzić do punktu krwiodawstwa.

W większości punktów czasowo zdyskwalifikowane są osoby, które:

  • przebywały poza granicami Polski, zwłaszcza w takich krajach jak Austria, Belgia, Chiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Iran, Japonia, Korea Południowa, Malezja, Makau, Niemcy, Norwegia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, San Marino Szwecja, Szwajcaria , Wielka Brytania, Włochy, Hongkong i Singapur,
  • miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem
  • mają objawy przeziębienia i grypy (podwyższona temperatura, katar, kaszel i ból gardła)
  • Od wizyt w miejscach poboru należy się wstrzymać na 14 dni od powrotu, kontaktu z chorym lub ustąpienia objawów przeziębienia lub grypy

Co zyskuje dawca krwi?

Każda próbka krwi jest dokładnie badania: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę w rejestracji.

Przepisy pozwalają dawcy krwi na zwolnienie z pracy lub z zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew, a na czas pandemii przysługują 2 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy: w dniu oddania i kolejnym. Za czas nieobecności w pracy w dniu oddania krwi i następnym, przysługuje pracownikowi wynagrodzenie ustalone jak za urlop wypoczynkowy, a nieobecność w pracy traktowana jest jako usprawiedliwiona ze względu na oddanie krwi lub osocza.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Na dodatkowy przywilej mogą liczyć ozdrowieńcy, którzy po trzykrotnym oddaniu osocza mogą skorzystać z 33-procentowej ulgi na przejazdy transportem publicznym przez pół roku. By zyskać prawo zarówno do dni wolnych, jak i ulgi w komunikacji, należy zwrócić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, Wojskowego Centrum lub Centrum MSWiA po zaświadczenie.

Ważną kwestią są również dodatkowe ulgi podatkowe z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Odliczenie dokonuje się od dochodu, a wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi, którą wylicza się przez mnożenie ilości oddanej krwi przez przyjęty dla ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi przez 130 zł. Odliczenie z tego tytułu nie może jednak przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Dodatkową zachętą może być słodki posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal, w którego skład wchodzi 8 czekolad, 1 wafelek, 1 sok, a czasem dodatkowe upominki.

Zmiany w programie szczepień. Rząd zachęca nagrodami pieniężnymi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski