Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce będą „zielone szpitale”. Placówki medyczne myślą o przyszłości środowiska naturalnego

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
29 szpitali z Wielkopolski chce być "zielone"
29 szpitali z Wielkopolski chce być "zielone" UMWW
29 placówek zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali podpisało deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcą być „zielone” ze względu na środowisko, ale też kwestie ekonomiczne.

Ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, ochrona przed skutkami zmian klimatu czy ograniczenie lub całkowite wykluczenie produkcji CO2 w opieki zdrowotnej - to tylko niektóre z założeń deklaracji „zielonych szpitali”.

Deklaracja pomoże uzyskać szpitalom dofinansowanie na zmiany, które będą miały istotny wpływ na środowisko naturalne.

– Szpitale marszałkowskie już rok temu podpisały takie porozumienie. Pojawił się też wtedy pomysł, żeby rozszerzyć to porozumienie o szpitale powiatowe i dzisiaj możemy ogłosić ten sukces – mówi Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Pierwszym "zielonym szpitalem" w Polsce został Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. W 2022 r. placówka dołączyła do społeczności Global Green and Healthy Hospitals, która liczy ponad 1450 członków w 72 krajach, reprezentujących interesy ponad 43 000 szpitali i ośrodków zdrowia.

Jak tłumaczą przedstawiciele szpitali, obecnie wiele z nich nie jest w stanie pozwolić sobie na tak duże zmiany i właśnie podpisana we wtorek deklaracja, może im w tym pomóc.

– Staramy się zaoszczędzić na ogrzewaniu czy innych mediach. Natomiast to porozumienie pozwoli nam w większym stopniu na te działania. Szpital w Środzie posiada budynki, które mają ponad sto lat, w związku z czym ta transformacja nie jest prosta i jest kosztowna – tłumaczy Paweł Dopierała, prezes Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego.

– Myślimy o fotowoltaice, segregujemy odpady, ale jeszcze dużo brakuje. Każda proekologiczna zmiana spowoduje w szpitalu gigantyczne oszczędności. Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie to ruszy do przodu – dodaje Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski