MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiem jak zarobić

Beata Igielska
MAREK KARMIŃSKI Ma 47 lat. Lubi wędkować i pracować w ogrodzie. Interesuje się fotografią cyfrową.
MAREK KARMIŃSKI Ma 47 lat. Lubi wędkować i pracować w ogrodzie. Interesuje się fotografią cyfrową. fot. Beata Igielska
Rozmowa z MARKIEM KARMIŃSKIM, doradcą biznesowym i zawodowym z Centrum Kształcenia Praktycznego w Skwierzynie

PRZYJDŹ, ZAPYTAJ

PRZYJDŹ, ZAPYTAJ

Centrum Kształcenia Praktycznego w Skwierzynie, ul. Mickiewicza 3, tel. 0 95 717 03 05 lub: www.ckp.skwierzyna.pl

- Na czym polega pana praca?

- Na bieżąco śledzę informacje o różnych formach wsparcia dla przedsiębiorców i osób bezrobotnych, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. Przede wszystkim jednak bezpłatnie doradzam, jak to zrobić.

- O co najczęściej pytają petenci?

- Przedsiębiorców interesują możliwości pozyskania funduszy unijnych i wzięcia korzystnych kredytów. Zwykle pomagam im wypełniać wnioski o pożyczki dla małych przedsiębiorstw. Z niektórych funduszy można dostać nawet do 120 tys. zł., ze spłatami na co najmniej 3 lata. Dla niewielkich biznesów to spora kwota. Z kolei bezrobotni pytają często o bezzwrotne dotacje na rozkręcenie własnej działalności. Mogą dostać do 12 tys. zł, ale wcześniej muszą złożyć wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy i przygotować biznes plan. Po otrzymaniu pieniędzy, muszą też prowadzić interes co najmniej przez rok.

- Ludzie często boją się otwarcia własnego biznesu. Co ich najbardziej odstrasza?

- Najwięcej obaw budzi wypełnianie dokumentów. Gąszcz przepisów i papierkowa robota odstraszają nieraz młodych, początkujących przedsiębiorców. Wszystkiego jednak można się nauczyć. Moja rola polega właśnie na pomocy przy wypełnianiu dokumentacji. Doradzam też, jak szukać pomocy w internecie i z jakich programów komputerowych korzystać, by ułatwić sobie papierkową pracę.

- Zdarza się, że ktoś chce rozkręcić interes, ale nie wie, jaki?

- I to bardzo często. Zwykle taki problem mają ludzie w średnim wieku, którzy stracili pracę albo za mało zarabiają i chcą zacząć życie zawodowe od nowa.

- Co im pan wtedy radzi?

- Każdego człowieka traktuję indywidualnie, ale przede wszystkim wspólnie zastanawiamy się, co dana osoba już potrafi, czego jeszcze może lub powinna się nauczyć. W zdobywaniu nowych kwalifikacji pomagają bezpłatne kursy, organizowane przez Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Gorzowie. Tam można też nauczyć się pisania biznes planu. Ważne jest również zbadanie potrzeb na rynku, by ktoś nie otworzył mało dochodowego interesu. Zastanawiamy się też nad odpowiednią reklamą, bo to nieraz połowa sukcesu.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska