Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ten weekend rozpoczyna się festiwal filmowy Ale Kino! Co warto obejrzeć?

Mateusz Frąckowiak
„90%” w reżyserii Jerry’ego Hoffmanna, który studiował aktorstwo i reżyserię w Monachium, Los Angeles i Berlinie. Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych oraz filmowych. Głównym bohaterem obrazu jest Jean, w którego życiu coraz więcej miejsca zajmuje anoreksja. Wszystko się zmieni, kiedy spotka bezczelną Lili.
„90%” w reżyserii Jerry’ego Hoffmanna, który studiował aktorstwo i reżyserię w Monachium, Los Angeles i Berlinie. Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych oraz filmowych. Głównym bohaterem obrazu jest Jean, w którego życiu coraz więcej miejsca zajmuje anoreksja. Wszystko się zmieni, kiedy spotka bezczelną Lili. materiały dystrybutora
W niedzielę rozpocznie się 38. edycja znanego i lubianego poznańskiego festiwalu Ale Kino! Tym razem organizatorzy zapraszają do wirtualnych sal kinowych, w których będzie można zobaczyć 105 filmów z różnych stron świata. Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, jak i młodzież, a nawet dorośli.

Początek festiwalu przypada na lata 1963-1966, kiedy to odbywał się pod nazwą Przegląd Filmów Animowanych i Dziecięcych. W 1969 roku był to I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży, a kolejne edycje odbywały się najpierw co dwa lata, a następnie co cztery. Prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniem stał się dopiero w 1994 roku, a 12 miesięcy później został objęty patronatem International Centre of Films for Children and Young People. Otrzymał także kilka prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Międzynarodowe wydarzenie filmowe”. Główną nagrodą przyznawaną laureatom są „Złote Koziołki”.

Największe hity Ale Kino!
W tym roku, z wiadomych względów, wydarzenie odbędzie się tylko w wersji online. Na które filmy warto zwrócić szczególną uwagę? Oto mój subiektywny wybór. Kolejność przypadkowa!

1. „90%” w reżyserii Jerry’ego Hoffmanna, który studiował aktorstwo i reżyserię w Monachium, Los Angeles i Berlinie. Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych oraz filmowych. Głównym bohaterem obrazu jest Jean, w którego życiu coraz więcej miejsca zajmuje anoreksja. Wszystko się zmieni, kiedy spotka bezczelną Lili.

2. Ciekawą propozycją wydaje się irański „Egzamin” w reżyserii absolwentki Emerson College w Bostonie, Sonii K. Hadad. Zobaczymy historię nastolatki biorącej udział w przekazaniu klientowi paczki z kokainą. Jednak okoliczności sprawią, iż utknie w centrum dziwnych zdarzeń.

3. Nieco młodszym widzom polecam z kolei „Fantastyczną podróż Margot i Marguerite”, francuski film, którego twórcą jest Pierre Core. Od 2006 roku kieruje on wytwórnią La Station Animation w Paryżu i Arles. Tytułowe bohaterki są rówieśniczkami, które wiele łączy, mimo że żyją w dwóch różnych epokach. Pewnego dnia każda z nich wczołguje się do drewnianej skrzyni, nie przeczuwając, że zamienią się miejscami i trafią do nieznanych sobie czasów. Pytanie, co na to powiedzą rodzice i najbliższe otoczenie. Warto to sprawdzić w domowym zaciszu.

4. Festiwal Ale kino! to również mnóstwo propozycji dla dzieci w wieku od 5 lat. Jedna z nich to animacja „Filonek Bezogonek” z polskim dubbingiem. Jego twórcą jest Christian Ryltenius, mający na swoim koncie między innymi serial „Bjorn Bear”, oparty na klasycznych szwedzkich książkach dla najmłodszych Svena Nordqvista. Na ekranie obejrzymy przygody kota imieniem Filonek, który wcześniej stracił ogon. W wyniku zbiegu okoliczności, z bezpiecznej wsi trafi do tajemniczego miasta. Nawiąże tam wiele znajomości, ale również będzie musiał zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Po dwóch zaplanowanych seansach odbędzie się spotkanie z reżyserem.

5. Święta tuż tuż, dlatego warto obejrzeć z dziećmi w wieku od 6 lat film pt. „Mikołaj w każdym z nas”. Jest to debiutancki obraz Andrei Eckerborn, reżyserki wielu reklam i założycielki firmy Eckerbom Casting. Tym razem przenosi nas do miasteczka, którego mieszkańcy zapominają dosłownie o wszystkim. Pewnego dnia główna bohaterka znajduje na strychu dziwny przedmiot. Kiedy odkrywa, kto jest jego autorem, wyrusza na poszukiwania. Brzmi tajemniczo? Coś mi się wydaje, że może to być jeden z ciekawszych obrazów tegorocznej edycji festiwalu.

6. Jeżeli ktoś szuka ciekawego seansu dla dziecka w wieku od 4 lat, idealną propozycją wydaje się być animacja pt. „Ollie i przyjaciele”. Tym bardziej, że za reżyserię odpowiada Anton Setola, który pracował jako animator 3D i 2D przy filmach krótkometrażowych, serialach oraz reklamach. Tym razem zabierze nas do małego i spokojnego parku. Mieszka w nim sówka Ollie wraz z przyjaciółmi: bocianem, żabką i gromadą ptaszków. Będą oni bohaterami siedmiu niezwykłych historii. Świetna zabawa gwarantowana!

7. Na koniec mam propozycję dla młodzieży, czyli „Randki z Amber” w reżyserii Davida Freyne’a, wielokrotnie nagradzanego irlandzkiego filmowca mieszkającego w Londynie. Jego debiut fabularny „Wyleczeni”, z nominowaną do Oscara Ellen Page, został doceniony przez krytykę w 2017 roku. Za sprawą tego obrazu poznamy Eddiego i Amber, którzy chcąc ukryć przed kolegami swoją prawdziwą orientację seksualną, decydują się udawać, że są ze sobą w związku. Czy ta historia skończy się klasycznym happy endem? Warto to sprawdzić, a po seansie wziąć udział w spotkaniu z reżyserem.

Program pęka w szwach
To tylko część propozycji z niezwykle bogatego programu. Cena dostępu do jednego seansu wynosi 10 zł. Odtworzenie filmu możliwe jest wyłącznie w wybranym, 4-godzinnym bloku. Festiwal potrwa do 6 grudnia, a szczegóły można znaleźć na stronie alekino.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski