Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu upamiętniono rocznicę rozejmu w Trewirze, kończącego Powstanie Wielkopolskie. Przypomniano też zasługi marszałka Focha [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Poznaniu przypomniano o rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W Poznaniu przypomniano o rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Grzegorz Okoński
103 lata temu, 16 lutego 1919 roku podpisano w Trewirze traktat rozejmowy między Republiką Weimarską a Ententą: nie tylko powtarzał ustalenia traktatu z Compiegne, kończącego I wojnę światową, ale dodawał postanowienia kończące Powstanie Wielkopolskie i uznające armię wielkopolską za stronę walczącą. W Poznaniu przy skwerze Ferdinanda Focha odbyły się uroczystości upamiętniające francuskiego marszałka, który miał wielki udział w ustaleniach traktatu z Trewiru.

Przy skwerze przy ul. Matejki spotkali się przedstawiciele władz wojewódzkich, marszałkowskich, miejskich, wojska, historycy, młodzież i poczty sztandarowe. Spotkanie poprowadził Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego. Odczytano m.in. list wojewody Michała Zielińskiego, w którym dziękował wszystkim, którzy podtrzymują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim, a Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zapraszał szczególnie młodzież do odwiedzenia powstańczej ekspozycji w budynku Odwachu na Starym Rynku i dosłownego dotknięcia historii. Po przemówieniach, pod tablicą upamiętniająca marszałka złożono kwiaty.

Przypomniano, że Ferdinand Foch był nie tylko marszałkiem francuskim, brytyjskim i od 1923 roku polskim, ale że wpływ na niego miał polski lekarz, uczestnik Powstania Styczniowego. Ponadto – że marszałek Józef Piłsudski odpiął swój Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari i przypiął Fochowi, a także – że francuski zwycięzca bitwy pod Marną, która uratowała Paryż i Francję, otrzymał też Order Orła Białego.

- Rozejm w Trewirze był kolejnym przedłużeniem rozejmu zawartego w listopadzie 1918 roku w Compiegne – mówi Marek Rezler, historyk, autor licznych publikacji dotyczących Powstania Wielkopolskiego. - Marszałek Foch wymusił dopisanie do tego dokumentu punktu uznającego oddziały powstańcze w Wielkopolsce jako część sił alianckich. Rozejm w Trewirze w gruncie rzeczy uratował Powstanie, bo Niemcy w tym czasie jak najbardziej byli w stanie je stłumić.

Zobacz zdjęcia ze środowej uroczystości:

W Poznaniu przypomniano o rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

W Poznaniu upamiętniono rocznicę rozejmu w Trewirze, kończąc...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski