Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu trwa Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego

PILAR
W Poznaniu rozpoczęło się III Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego. Przedstawiciele organizacji pozarządowych z takich państw jak Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia i Azerbejdżan rozmawiają o budowie demokracji w ich państwach. Ma to być pierwszy krok w drodze do zbliżenia z Unią.

Czytaj także:
Prezydencja w Poznaniu: UE z odnowioną polityką spójności
Prezydencja: W Poznaniu mówią o zdrowiu Europy

- Mamy do czynienia z perturbacjami, jeśli chodzi o stan demokracji w krajach Partnerstwa Wschodniego. Niepokojące są sygnały z Ukrainy, ale przede wszystkim Białoruś jest przejawem troski UE - uzasadniał spotkanie forum Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich w ministerstwie spraw zagranicznych.

Polska prezydencja ma nadzieję, że unia w najbliższych dniach przyjmie lansowany od początku roku pomysł stworzenia Europejskiej Fundacji na Rzecz Demokracji. Ma ona być wsparciem dla ruchów demokratycznych, wolnych mediów, blogerów i wkładem UE w budowę społeczeństw demokratycznych w sąsiednich państwach.

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego chce również bardziej sformalizować swoje działanie poprzez utworzenie biura w Brukseli. Polska wspiera tę inicjatywę, ale potrzebna jest pomoc, także finansowa, ze strony unijnych instytucji.

- W najbliższym czasie wzrośnie nie tylko zaangażowanie ekspertów z państw Unii w forum obywatelskie, ale wzmocnimy też finansowanie tej inicjatywy - obiecywał w Poznaniu Stefan Fuele, komisarz UE ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa. Unia oprócz już wydanych 9 mln euro przeznaczy na ten cel kolejne 20 mln euro.

Komisarz skrytykował też działania władz Białorusi dotyczące skazania na 4,5 lata więzienia opozycjonisty Alesia Bialackiego: - Został on aresztowany z przyczyn politycznych. To wzmacnia naszą determinację, by walczyć przeciwko polityce Łukaszenki. Ta polityka jest nastawiona na zmiażdżenie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Forum jest platformą współpracy organizacji pozarządowych z państw Partnerstwa Wschodniego i UE. Forum monitoruje również działalność pozostałych platform Partnerstwa. Decyzję o jego utworzeniu podjęto na pierwszym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Pradze, w maju 2009 r. W ramach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego działają cztery grupy robocze odpowiadające platformom tematycznym Partnerstwa Wschodniego, grupy te dzielą się następnie na podgrupy i panele tematyczne. Pracami Forum kieruje 17-osobowy komitet sterujący.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski