Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu świętowano 180. urodziny Henryka Wieniawskiego [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
W Poznaniu świętowano 180. urodziny Henryka Wieniawskiego
W Poznaniu świętowano 180. urodziny Henryka Wieniawskiego Maciej Urbanowski
W piątek i sobotę w Poznaniu odbył się cykl imprez z okazji 180. urodzin Henryka Wieniawskiego.

W piątek minęły 180. urodziny wybitnego polskiego kompozytora i skrzypka Henryka Wieniawskiego. Ich obchody zorganizowało Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W piątek wieczorem w sali renesansowej ratusza odbył się recital zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego w roku 1981 japoński skrzypaczki Keiko Urushihary, której przy fortepianie towarzyszył Jacob Leuschner. W programie znalazły się Sonata nr 2 Johannesa Brahmsa oraz Scherzo-Tarantella Henryka Wieniawskiego.

Kulminacja obchodów nastąpiła w sobotę przed siedzibą Towarzystwa Wieniawskiego przy ulicy Świętosławskiej oraz w jej wnętrzu. Nie zabrakło atrakcji dla tych starszych jak i dla najmłodszych. Najpierw podczas "Seansu z książką" fragmenty książki "W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim" czytała Justyna Siepietowska. W południe poznańskie koziołki na ratuszowej wieży trykały się w rytm Poloneza Henryka Wieniawskiego granego przez Malwinę Kotz.

Wkrótce potem na Świętosławskiej rozpoczęły się "Muzyczne figle migle czyli zabawy dla dzieci". Zagrała metalowa orkiestra, a grała na wiaderkach wcześniej pomalowanych przez dzieci. A malowano także na papierze. Równolegle we wnętrzu poznańskiej fary odbył się koncert organisty Roberta Napieralskiego i skrzypaczki Malwiny Kotz. Gdy dobiegł końca na ulicy Świętosławskiej, rozległy się dźwięki orkiestry KuSza "Kulturka i Szacuneczek" z Katedralnej Szkoły Muzycznej. Zaśpiewał Poznański Chór Kameralny kierowany przez Katarzynę Matelską. W programie znalazły się m.in. "Sto lat" i piosenka "La Cucaracha".

W tym też czasie można było skosztować też pysznego urodzinowego tortu. A potem można było albo w siedzibie Towarzystwa obejrzeć film "Wieniawski ostatni wirtuoz romantyzmu", albo wybrać się z przewodnikiem miejskim Andrzejem Dominikiem Ohde poznańskim szlakiem Henryka Wieniawskiego. Trasa prowadziła ulicą Paderewskiego w kierunku bazaru, a potem do dawnego Teatru Miejskiego (dziś Arkadii), Pasażu Apollo i dalej do Auli Uniwersyteckiej gdzie odbywają Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski