Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu pojawi się fotopułapka dla kierowców. Koniec z wjeżdżaniem na czerwonym świetle na rondo Kaponiera

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nowe urządzenia mają rejestrować zdarzenia na skrzyżowaniach po zapaleniu się czerwonego światła - mają też oddziaływać na kierowców prewencyjnie
Nowe urządzenia mają rejestrować zdarzenia na skrzyżowaniach po zapaleniu się czerwonego światła - mają też oddziaływać na kierowców prewencyjnie CANARD
Nowe fotopułapki pojawią się na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w Polsce. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym chce kupić 358 nowych urządzeń rejestrujących plus kilka pojazdów z rejestratorami mobilnymi. W Poznaniu taki system monitorujący wjazd na czerwonym świetle będzie zainstalowany na Kaponierze i ul. Roosevelta.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, czyli nie będą wymagały ingerencji w nawierzchnię drogi.

- Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy – precyzuje CANARD. - Zapis pozwoli poznać także okoliczności zdarzenia – w tym czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła i numer rejestracyjny pojazdu.

17-latek z RPA buduje samochód ze złomu i znalezionych części. "Zakochałem się w motoryzacji, gdy popatrywałem tatę, który jest mechanikiem". Zobacz wideo:

Gdzie będą fotopułapki

W sumie nowe instalacje pojawią się na trzydziestu skrzyżowaniach w osiemnastu miastach: inspektorzy oceniali stopień zagrożenia wypadkami i kolizjami i charakter najbliższej okolicy - bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, infrastruktury przeznaczonej dla pieszych czy transportu zbiorowego. Do tej pory CANARD kontroluje w ten sposób 20 skrzyżowań w Polsce, po zainstalowaniu nowych urządzeń stałą kontrolą obejmie pół setki lokalizacji.

Do tego inspektorzy transportu drogowego mają otrzymać 11 pojazdów z zamontowanymi na pokładzie urządzeniami do rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym. Dotąd ma ich 29.

- Kontrole z ich wykorzystaniem będą prowadzone w miejscach niebezpiecznych, gdzie m.in. ze względu na przebieg drogi oraz uwarunkowania techniczne, nie ma możliwości posadowienia stacjonarnych fotoradarów – dodaje CANARD.

Zamówienie przetargowe precyzuje, że urządzenia rejestrujące, zamontowane w radiowozach, muszą być przystosowane do pracy w różnych warunkach pogodowych, rejestrować prędkość w przedziale od co najmniej 30 km/h do 250 km/h oraz umożliwiać rejestrację wykroczeń przez przednią i tylną szybę pojazdu.

Unia Europejska współfinansuje bezpieczeństwo na drodze

Cały projekt pod nazwą „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Dotyczy wszystkich kategorii dróg publicznych i obejmuje zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących. Koszt realizacji projektu wynosi: 162 mln zł, z czego dofinansowanie unijne obejmuje 137,7 mln zł.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski