Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu o gazie: Polska może odstraszyć inwestorów nowym prawem

Mateusz Pilarczyk
Instalacje do wydobycia gazu i ropy
Instalacje do wydobycia gazu i ropy PGNiG
Rząd niedawno opublikował założenia tzw. ustawy łupkowej, a w zasadzie nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz ośmiu innych ustaw. Według części ekspertów, którzy spotkali się w Poznaniu na ogólnopolskiej konferencji "Konkurencja na rynku gazu: uwarunkowania prawne" przedstawione propozycje mogą odstraszyć od Polski inwestorów. Może na tym stracić Wielkopolska. Nasz region z dużą nadzieją patrzy na wydobycie gazu z łupków.

Rocznie w Polsce wydobywamy około 4 mld m3 gazu ziemnego, co pokrywa trochę ponad 30 procent krajowego zapotrzebowania na błękitne paliwo. Większość surowca wydobywane jest w Wielkopolsce. Trwające poszukiwania gazu łupkowego i jego próby wydobycia na skalę przemysłową sprawiają, że Wielkopolska powinna być zainteresowana zmianami w prawie dotyczącym węglowodorów, czyli gazu i ropy naftowej.

- Jesteśmy w Europie świetnym miejscem dla inwestorów z branży. Patrząc na ceny można u nas zarobić cztery razy więcej niż w USA. Do tej pory była tez jasna sytuacja, jeśli chodzi o regulację rynku - mówi mecenas Tomasz Chmal, Ekspert Instytut Sobieskiego.

- Mieliśmy dwa etapy. Pierwszy poszukiwania i rozpoznania złoża oraz drugi związany z wydobyciem. Na oba inwestor musiał otrzymać koncesję - dodaje.

W nowym projekcie znikają osobne koncesje na poszukiwania, ale pojawia się Narodowy Operator Kopalni Energetycznych. Spółka założona przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Operator ma mieć udział w każdej koncesji na wydobycie.

- Minimalnie pięć procent. Firmy poszukujące gaz mają jednak same proponować ile udziałów chcą przekazać NOKE - uzupełnia ekspert.

Kto da więcej operatorowi ten zyska koncesję. Przy czym Narodowy Operator Kopalni Energetycznych może odpowiadać maksymalnie za 5 procent kosztów przedsięwzięcia. Dajemy więc kota w worku, za którego chcemy ja najwięcej, a do inwestycji możemy dołożyć maksymalnie jedną z 20 potrzebnych cegieł.

Z jasnej sytuacji tworzy się więc prawny mętlik, w którym kompetencje poszczególnych instytucji nakładają się.

- Powątpiewam czy Polska w takiej sytuacji pozostanie na radarze firm naftowych, które będą się zastanawiały czy zainwestować u nas setki mln dolarów - zastanawia się mecenas Tomasz Chmal.

Na poznańskiej konferencji była również mowa o zapowiadanej liberalizacji rynku gazu i wyzwaniach jakie niesie ona dla przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji gazu, przemysłu, poprzez przedsiębiorstwa zajmujące się jego wydobywaniem, a skończywszy na odbiorcach gazu, w szczególności odbiorcach biznesowych.

Wejście w życie nowych regulacji, w tym oczekiwanego Prawa gazowego, mimo że stwarza szansę rozwoju konkurencji, to już dziś wywołuje obawy co do właściwego funkcjonowania rynku gazu we wszystkich jego wymiarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski