Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu brakuje krwi oraz osocza ozdrowieńców. Pomóc mogą osoby, które przeszły koronawirusa oraz inni zdrowi mieszkańcy miasta

OPRAC.: AM
W Poznaniu brakuje krwi niemal wszystkich grup, zwłaszcza 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh-.
W Poznaniu brakuje krwi niemal wszystkich grup, zwłaszcza 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh-. Łukasz Gdak
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu alarmuje o braku niemal wszystkich grup krwi i osocza ozdrowieńców. Do oddania mogą zgłaszać się osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. Krew może oddać każdy zdrowy mieszkaniec Poznania, czy Wielkopolski.

Sytuacja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu jest trudna. Brakuje krwi niemal wszystkich grup, zwłaszcza 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh-.

- Nasza zasada działania jest prosta: to krew ma czekać na pacjenta, a nie pacjent na krew - podkreśla lek. med. Krzysztof Olbromski, dyrektor RCKiK w Poznaniu. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której będzie odwrotnie. Żaden lek nie jest w stanie zastąpić krwi - dlatego wszystkich, którzy chcą i mogą ją oddać, zachęcam do oddania krwi.

Zobacz: Szczepionka na COVID tylko dla wybranych?

od 16 lat

Krew można oddać w RCKiK w Poznaniu, w oddziałach terenowych na terenie Wielkopolski oraz na akcjach wyjazdowych w mobilnych punktach poboru krwi. Szczegóły na stronie rckik.poznan.pl.

Do oddania krwi mogą zgłaszać się wyłącznie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów infekcji. Krwiodawcą nie może zostać osoba, która ma:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • katar - w tym także alergiczny,
  • duszność,
  • biegunkę czy wymioty.

Ważne też, by chętni w ostatnich 10 dniach nie mieli kontaktu z osoba zakażoną wirusem lub objęta kwarantanną albo nadzorem epidemiologicznym.

Sprawdź też:

W przypadku powrotu z zagranicy należy sprawdzić listę krajów, po powrocie z których obowiązuje karencja w oddawaniu krwi - aktualna lista

Osocze ozdrowieńców potrzebne dla zakażonych

W RCKiK brakuje również osocza osób, które przechorowały COVID-19. Zawiera ono przeciwciała, które wspomagają leczenie zakażonych koronawirusem z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Osocze może oddać osoba, która chorowała na COVID-19 i została uznana za zdrową, jest wieku 18-60 lat i nie choruje przewlekle, nie otrzymała w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników ani - w przypadku kobiet - nie była w ciąży. Chętny musi też spełniać wszystkie standardowe wymagania dla krwiodawców.

Osocze od ozdrowieńców można oddać wyłącznie w RCKIK w Poznaniu oraz w Oddziale Terenowym w Lesznie.

Osoba, która jest ozdrowieńcem i chce oddać osocze, przed wizytą w RCKiK musi skontaktować się z jej pracownikami - po to, by ustalić termin wizyty i omówić sytuację. Można dzwonić pod numer tel.: 61 886 33 54 (w godz.7.30-15.00), lub wysłać mail na adres: [email protected]

Warto też zapoznać się z wytycznymi dot. oddawania krwi i jej składników w czasie pandemii - więcej szczegółów można znaleźć na stronie rckik.poznan.pl.

ZOBACZ TEŻ:

Oddając jednorazowo krew możesz uratować życie nawet 3 osobom. Sprawdź w galerii, co jest prawdą, a co fałszem na temat krwiodawstwa i nie bój się oddawać krew.

Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na tema...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski