Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę, 23 lutego będziemy wspominać koniec II wojny w Poznaniu. Bitwę o miasto przypomni sesja naukowa, piknik i rekonstrukcja

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W czasie jednej z rekonstrukcji wykorzystano czołg lekki T-70 z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
W czasie jednej z rekonstrukcji wykorzystano czołg lekki T-70 z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu Zbigniew Snusz
Obchody rocznicy zakończenia walk o Poznań rozpoczną się w niedzielę, 23 lutego o godzinie 10. Dokładnie w tym dniu, w 1945 roku skapitulował niemiecki garnizon broniący się na poznańskiej Cytadeli. Czekają nas obchody oficjalne, pokaz broni i wyposażenia walczących wojsk, a także rekonstrukcja historyczna.

O godzinie 10.00 kwiaty będą składane na kwaterach cmentarza na Miłostowie, na którym spoczywają żołnierze polscy, rosyjscy i niemieccy, a w samo południe – tradycyjnie na Cytadeli. Na tutejszym cmentarzu złożono nie tylko Rosjan, poległych w walce o Poznań, ale też mieszkańców, którzy wzięli udział w walkach z niemieckim garnizonem, nazwanych później cytadelowcami. Ofiary walk o miasto zostaną też uczczone minutą ciszy.

23 lutego 1945 roku w Poznaniu zakończyły się działania wojenne. Ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich w stolicy Wielkopolski był Fort Winiary. Zobacz, jak po walkach o miasto wyglądała Cytadela. Przejdź dalej --->

Cytadela w Poznaniu. Tak wyglądał zniszczony po wojnie Fort ...

Na Cytadelę warto jednak przyjść wcześniej , bo już od godz. 10.00 rozpocznie się tu piknik historyczny, w czasie którego z bliska będzie można zobaczyć broń pancerną, wykorzystywaną przez Armię Czerwoną w walkach II wojny światowej – legendarny czołg średni T-34 i działo samobieżne ISU-122. Czołg T-34 stał dotąd na placu przed Muzeum Uzbrojenia, jednak został poddany renowacji i uruchomiony. Teraz jest jedną z największych atrakcji muzeum na Cytadeli. A ISU, działo samobieżne bardzo skuteczne w zwalczaniu niemieckich czołgów średnich Pantera i ciężkich Tygrysów, będzie dostępne dla zwiedzających także od środka! Działo to jest jednym z dwóch zachowanych w Poznaniu.

Oprócz T-34 i ISU-122 będzie można także zobaczyć inne historyczne pojazdy, używane w czasie walk o miasto w 1945 roku. Będą też rekonstruktorzy historyczni w mundurach obu walczących stron i prezentowane uzbrojenie z czasów minionej wojny, przedstawiane przez Stowarzyszenie Zbrojownia. O godz. 14.00 odbędzie się spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary. Ekspozycja plenerowa dostępna będzie bezpłatnie, podczas gdy na ekspozycję wewnętrzną wejdziemy, kupując bilety w specjalnej cenie 3 i 5 złotych. Piknik zakończy się około godz. 15.00.

Przez wiele lat duży granitowy kamień wskazywał początek jednej z alei na poznańskiej Cytadeli. Tylko prawdziwi miłośnicy historii zdawali sobie sprawę, co kryło się pod tablicą z jej nazwą. Po latach tablica (Aleja Braterstwa Broni) została usunięta. Co odkryto?POLECAMY TEŻ: >>>15 najpiękniejszych zdjęć przedwojennego Poznania. To prawdziwe perełki! [ZOBACZ]

Cytadela Poznań: Co kryło się na granitowym kamieniu pod tab...

Miłośników rekonstrukcji historycznych zaprasza za to Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta. O godz. 13.30 przygotowuje ona na boisku WTKKF na ul. Winogrady 11 widowisko historyczne Bitwa o Poznań 2020, należące do oficjalnych obchodów 75. rocznicy walk o Poznań. Wezmą w nim udział rekonstruktorzy odtwarzający jednostki niemieckie, rosyjskie i cytadelowców, którzy przyjadą do Poznania z całej Polski. Z uwagi na warunki terenowe nie jest przewidziany udział ciężkiego sprzętu, choć będzie można zobaczyć samochody i motocykle wojskowe z okresu II wojny. Rekonstrukcja walk o Poznań odbędzie się po przerwie – w ubiegłym roku z przyczyn finansowych nie udało się przygotować imprezy odbywającej się co roku od 2007 roku.

Widowiska z tej serii odbywały się na Cytadeli, jednak dwa lata temu, z uwagi na protesty ekologów, zawiadamiających o zagrożeniu życia zimujących na Cytadeli nietoperzy, przeniesiono je na boisko na Winogradach. Wówczas debiut w nowym miejscu był bardzo udany: choć pogoda była mocno „niezimowa”, to Muzeum Broni Pancernej wystawiło do „walki” czołg ciężki IS-2, któremu tak wyznaczono teren działania, by nie zniszczył gąsienicami murawy.

Warto dodać, że w sobotę, 22 lutego o godz. 17.00, w sali konferencyjnej Bramy Poznania, rozpoczęła się sesja popularnonaukowa - X Sesja Historycznego Klubu Dyskusyjnego pt. „75 rocznica zakończenia bitwy o Poznań”. Oto program spotkania:

  1. Niemieckie plany obrony Poznania - Izabela Janicka (SSHW UAM)
  2. Użycie ciężkich pojazdów pancernych w walkach o Poznań - Wiktor Stypczyński (SSHW UAM)
  3. Zbrodniarze wojenni w walkach o Poznań - Szymon Mazur (Wyd. Miejskie „Posnania”)
  4. Prezentacja umundurowania i wyposażenia żołnierza Wehrmachtu z zimy 1945 roku na przykładzie zrekonstruowanej sylwetki. - Wojciech Lorek (Wlkp. Muzeum Wojskowe – Muzeum Narodowe w Poznaniu)
  5. Werbunek Cytadelowców – zagadnienia prawne - Norbert Kulpa (Wyd. POMOST, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne)
  6. Groby żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. na obszarze Poznania. Wyniki prac archeologiczno-ekshumacyjnych (2017-2019) - dr Maksymilian Frąckowiak (Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST)
  7. Relikty Twierdzy Poznań po 1945 roku - Piotr Kotecki (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski