Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób i gdzie głosujemy w II turze? Film

Mateusz Pilarczyk
To już ostatni zryw wyborczy w tym roku. Po dwóch turach wyborów prezydenckich i pierwszej turze wyborów samorządowych pozostaje nam już tylko w niedzielę wybrać wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Frekwencja w II turze wyborów samorządowych na godz. 19. w niedzielę, wyniosła w skali kraju 32,12 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W woj. wielkopolskim odnotowano 28,04 proc. W Poznaniu - 21,30 proc.

W Wielkopolsce jest czterdzieści sześć miejsc, w których kandydatom na te urzędy nie udało się w I turze zdobyć poparcia ponad połowy wyborców. Dogrywka 5 grudnia potrzebna jest w takich miastach jak Poznań, Konin i Ostrów Wielkopolski, Kępno, Zbąszyń i Koło. Na wybór wójtów czeka również dziewiętnaście wielkopolskich gmin. Co trzeba zrobić, żeby w niedzielę oddać ważny głos?

WYNIKI OKOŁO 2 W NOCY. ZOBACZ FILM

- Idąc do lokalu wyborczego koniecznie trzeba pamiętać, żeby zabrać ze sobą jakiś dowód tożsamości - tłumaczy Maria Trela, dyrektor poznańskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Musi się na nim znajdować zdjęcie oraz adres naszego zamieszkania. Na tej podstawie obwodowa komisja wyborcza jest w stanie zidentyfikować wyborcę i wydać mu kartę do głosowania - dodaje dyrektor delegatury.

W drugiej turze mogą wziąć też udział osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach skończyły osiemnaście lat. Jeśli nie mają paszportu, czy też dowodu osobistego, to do zagłosowania powinna wystarczyć legitymacja szkolna. A jak będzie wyglądało głosowanie?

- Każdy wyborca otrzyma jedną kartę koloru różowego. Jest ona mała, wielkości formatu A6. Zamieszczone będą na niej dwa nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów, bądź prezydentów w kolejności alfabetycznej - opisuje kartę wyborczą dyrektor Trela. Procedura będzie więc o wiele łatwiejsza, niż przed dwoma tygodniami. Teraz, aby głos był ważny wystarczy postawić krzyżyk przy jednym nazwisku.

Nie zmienią się za to miejsca, w których oddawaliśmy dotąd głosy. Jeśli jednak przed dwoma tygodniami nie głosowaliśmy, to w danej gminie, czy mieście powinny być wywieszone obwieszczenia z podziałem na okręgi wyborcze. Z nich dowiemy się, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy. W Poznaniu można to sprawdzić w internecie. Wystarczy wejść na stronę www.poznan.pl i odszukać spis wyborców. A co jeśli zabraknie nas w spisie?

- Jeśli ktoś w sposób bezsprzeczny jest w stanie udokumentować, że faktycznie powinien znajdować się w spisie, to każdy członek obwodowej komisji wyborczej może to sprawdzić w dziale ewidencji danej gminy i sprawdzić, czy faktycznie taka osoba jest jej stałym mieszkańcem - wyjaśnia dyrektor Maria Trela.

Przy drugiej turze wyborów w samym Poznaniu w niedzielę będzie pracowało ponad 2400 członków komisji. Do tego dochodzi jeszcze rzesza urzędników, którzy potrzebni są do zabezpieczenia głosowania.

- Członkowie komisji muszą ponadto już w sobotę odebrać lokale wyborcze, a ich praca w niedzielę zaczyna się o godzinie 7 od odebrania kart do głosowania i kończy późnym wieczorem. Chociażby z tego względu warto zachęcić wyborców, żeby uszanowali pracę tych osób i przyszli na głosowanie - apeluje dyrektor poznańskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski