Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Vojo Ubiparip kontuzjowany. Rekonstrukcja więzadeł, czyli zabieg, który postawi na nogi

Klaudia Buchwald
Vojo Ubiparip
Vojo Ubiparip archiwum Polskapresse
Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia kibiców Lecha Poznań. Jak informuje Jakub Szymczak z Lecha, Vojo Ubiparip nieprędko wróci na boisko. Powód? Zerwanie więzadeł krzyżowych. Mimo że zabieg ich rekonstrukcji przejdzie już w czwartek, powrót do zdrowia wymagać będzie czasu.

- Mimo że blizny, które pozostają na ciele nie są duże, rekonstrukcja więzadeł to poważna sprawa- zaznacza dr Grzegorz
Szperzyński z Kliniki Chirurgii Kolana, Artoskopii i Urazów Sportowych.

Czym tak właściwie jest zabieg rekonstrukcji więzadeł i co zrobić, żeby pomógł nam w pełni odzyskać sprawność? Zabieg rekonstrukcji jest konieczny, gdy więzadła zostaną zerwane, na przykład wskutek urazu. Materiał do przeszczepu można pozyskać na trzy sposoby.

- Obecnie rekonstrukcji więzadeł można dokonać używając więzadła sztucznego, materiału pozyskanego ze zwłok lub z naszego własnego ciała- wyjaśnia dr G. Szperzyński - Najczęściej stosuje się tę ostatnią metodę - dodaje.

W takim przypadku materiał do rekonstrukcji pobiera się najczęściej z więzadła rzepki lub ścięgna zginacza kolana.
Do zabiegu należy odpowiednio się przygotować.

- Pacjenta powinien przygotować rehabilitant. To ważne, aby pod jego okiem pacjent wykonywał odpowiednie ćwiczenia. To kwestia kilku tygodni- tłumaczy dr G. Szperzyński.

Rekonstrukcja więzadeł nie wymaga długotrwałego pobytu w szpitalu. Przeważnie pacjent może wrócić do domu już następnego dnia. Ale uwaga! Jak podkreśla dr Szperzyński operacja to dopiero połowa sukcesu.

- Rehabilitacja po zabiegu ma ogromne znaczenie. Już na kilka godzin po zabiegu rekonstrukcji dobrze rozpocząć ćwiczenia pod okiem specjalisty. Mimo że na ciele nie zostają duże blizny, rekonstrukcja więzadeł to poważna sprawa- mówi.

Czy od razu po zabiegu można stanąć na nogi? Niestety nie. Przez kilka tygodni niezbędne będzie chodzenie o kulach (bez unieruchomienia kolana). Po tym czasie przeważnie można wrócić też do pracy- ale uwaga- biurowej lub lekkiej. Powrót do pracy fizycznej może zająć nawet do sześciu miesięcy.

- Im lepiej będziemy stosować się do zaleceń lekarzy i rehabilitanta, tym większa szansa, że szybko wrócimy do zdrowia- radzie dr G. Szperzyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski