Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Vivat Academia czyli weekend z historią

Elżbieta Podolska
Od jutra poznaniacy będą mogli poczuć się jak turyści we własnym mieście. Rozpoczyna się bowiem VI Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Tym razem poświęcony jest 400. letniej tradycji akademickiej miasta.

To mało znany fragment historii miasta. Mało kto wie, jak wyglądało życie żaków przed wiekami, że w Wielkopolsce było bardzo mało osób wykształconych, które miały maturę, że profesorowie z Krakowa nie chcieli się zgodzić, na to by w Poznaniu powstawały uczelnie i w tej sprawie lobbowali u króla. Będzie można zobaczyć w Archiwum Państwowym dekret króla Zygmunta III Wazy z 1611 roku, który zezwala na założenie szkoły jezuickiej.

Czytaj także:
Poznań zmienia się w miasteczko akademickie
Poznań: Historia studiów w pigułce - wystawa na Starym Rynku

"My, Zygmunt III, z Bożej Łaski Król Polski (...) Kolegium Poznańskie Towarzystwa Jezusowego do godności Akademii i Uniwersytetu podnosimy" (...).Tak brzmiała treść przywileju królewskiego, wydanego dokładnie 400 lat temu, który był zapowiedzią przełomu w tradycjach akademickich wielkopolskiej stolicy. W Poznaniu miał powstać trzeci, po Krakowie i Wilnie, uniwersytet polski.

Niesprzyjające okoliczności i zawiłe uwarunkowania polityczne spowodowały, że do utworzenia uniwersytetu nie doszło. Mimo tego, właśnie na okres działalności braci zakonnych przypadają lata rozkwitu tutejszego świata nauki. W jego murach kształciły się i nauczały wybitne osobistości. Wspomnieć choćby - związanych z kolegium - Jakuba Wujka, Józefa Rogalińskiego, Augustyna Kordeckiego czy Stanisława Staszica, którzy na stałe zapisali się na kartach historii Polski. Znaczący dorobek siedemnastowiecznego kolegium, docenili król Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, potwierdzając dekretami uniwersytecki charakter uczelni. Zarówno przed założeniem kolegium, jak też później, stolica Wielkopolski była siedzibą innych instytucji naukowych. Szczególne miejsce wśród nich zajmowała Akademia Lubrańskiego. Założona na początku XVI wieku, określana była mianem pierwszej humanistycznej uczelni na ziemiach polskich, a wprowadzane tu nowoczesne, rewolucyjne - jak na tamte czasy - metody nauczania, służyły "rozjaśnieniu mroków" średniowiecza.

Cenieni naukowcy głosili z katedry kontrowersyjne i przełomowe dla nauki teorie. Silne wsparcie akademickiego "genius loci" miasta stanowili żacy, których huczne życie towarzyskie, częściej niż osiągnięcia naukowe, szczegółowo opisywali nierzadko wzburzeni kronikarze.

Organizatorzy zapraszają na konferencję naukowa, ale także na nietypowe zwiedzanie miasta, spotkania, koncerty, wystawy.

- Co roku staramy się z historii Poznania znaleźć jakąś ciekawą, mało znaną rocznicę. Chcemy, by w tym czasie poznaniacy poczuli się jak turyści w swoim mieście. W tym roku przygotowaliśmy specjalny program dla dzieci, młodzieży i dla rodzin. Znalazły się w nim gry miejskie, piknik akademicki, na którym dociekliwi będą mogli poznać ciekawostki ze świata nauki - mówi Bartosz Małolepszy z Centrum Kulturowego Trakt, organizatora Weekendu. - Zaplanowaliśmy też koncerty, oraz projekcje filmów o jezuitach. Zapraszamy także chętnych do miejsc, do których dostęp jest utrudniony, jak np. podziemia fary i obiekty dawnej szkoły jezuickiej.

Program VI Weekendu z Historią, czyli Vivat Academia!
Organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt propozycji dla poznaniaków.

W piątek można wziąć w Spotkaniu pt. "Camino de Santiago - droga wytyczona przez świętych" cafe Misja, godz. 18-19, a następnie w Wieczorze w Muzeum Archidiecezjalnym z historia i muzyka w tle. Sala na parterze, godz. 19-21.15.

Natomiast w sobotę o godz. 10 rozpocznie się akademicka gra miejska "Sztuka Poznania". O godz. 11 na dziedzińcu Urzędu Miejskiego będzie można wziąć udział w pikniku akademickim. Koniecznie trzeba wybrać się o godz. 12 do Archiwum Państwowego, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa "Tradycje poznańskiego szkolnictwa w dokumentach". Pokazany zostanie m.in. dokument Zygmunta III wazy z 1611 roku. Także o godz. 12 na dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły baletowej rozpocznie się spektakl "Z tańcem przez wieki". Na koniec dnia "Muzyczne dziedzictwo Poznania" koncert w Farze o godz. 20.

W niedzielę godz. 11 początek kolejnej gry miejskiej "Od amatora do profesora, czyli jak studia w Poznaniu wyglądały", a następnie spektakle i warsztaty dla dzieci w Sali Białej Urzędu Miasta, a także w Cafe Misja i Muzeum Archeologicznym. Koncert finałowy o 15.30 w farze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski