MKTG SR - pasek na kartach artykułów

V Festiwal Filmów Odpowiedzialnych "17 Celów", czyli filmowe oblicza odpowiedzialności

OPRAC.: AB
Festiwal odbędzie się w dniach 10 17 września (od czwartku do czwartku).
Festiwal odbędzie się w dniach 10 17 września (od czwartku do czwartku). Pixabay
V Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” ma charakter konkursu najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych), nie trwających dłużej niż 5 minut, wyprodukowanych przez samorządy, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością.

Tematy poruszane podczas Festiwalu celnie scharakteryzowała Joanna Skałuba, pomysłodawczyni Festiwalu:

- 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju to cele dla wszystkich ludzi i dotyczą takich kwestii jak: ubóstwo, zdrowie i edukacja, równość płci i dostęp do wody i energii, praca i wzrost ekonomiczny, przemysł infrastruktura i jeszcze wiele innych, a zatem dotyczą wszystkich sfer aktywności człowieka. A przecież prawie każda organizacja czy firma może pochwalić się działaniami w takim zakresie - mówi.

W tym roku, ze względu na epidemię COVID, Festiwal prawie w całości został przeniesiony do sieci, a jedynie finał i wręczenie nagród odbędzie się w Kinie Rialto, będzie to jednak pokaz tyko dla laureatów. Wszyscy chętni mogą usiąść wygodnie i oglądać festiwalowe wydarzenia z ekranu własnego komputera.

Dobre praktyki trzech sektorów

Na Festiwal zgłoszono 64 filmy, natomiast poza konkursem organizatorzy pokażą 3 wybitne filmy dokumentalne, będzie też film o Wielkopolskich Klunkrach wyprodukowany przez współorganizatora Festiwalu, filmowy cykl rewelacyjnej inicjatywy Swarzędza oraz produkcje nastolatków uczestniczących w konkursie „To MY tworzymy świat”.

- Cieszę się, że Festiwal pokazuje różnorodność. Wśród zgłoszonych dobrych praktyk mnie więcej jedna trzecia to produkcje przedsiębiorców, zaś pozostałe filmy, zostały zgłoszone przez organizacje pozarządowe i jednostki samorządu. A to pokazuje, że zrównoważony rozwój istotny jest dla wszystkich sektorów, bowiem i nasze władze wspierają ten projekt – mówi Rafał Górecki, jeden z jurorów, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” i dyrektor Kina Bułgarska 19 w Poznaniu.

Organizatorzy zauważyli, że do konkursu zgłaszały filmy zarówno duże korporacje, jak i mniejsze firmy i organizacje.

- Każdy film jest jedyny i istotny w swoim rodzaju, porusza ważne kwestie, promuje nienaruszalne wartości, a wiele, na co zwracam szczególną uwagę, ma dobry poziom artystyczny – dodaje Rafał Górecki.

Bogactwo i różnorodność festiwalowego tygodnia

Na uwagę zasługują pokazy pozakonkursowe i panele z zaproszonym ekspertami. Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, organizator Open Eyes Economy Summit pokaże dwa wyjątkowe filmy: Overtourism – fim o mieszkańcach Amsterdamu próbujących normalnie funkcjonować w najczęściej odwiedzanym mieście Europy oraz Coffee and Rwanda, film szczególnie polecany dla tych, którzy interesują się globalizacją i sprawiedliwym handlem. Na Górze Tyrryry w reż. Renaty Kijowskiej to portret działającego od 25 lat zespołu rockowego "Na Górze", którego członkami są osoby niepełnosprawne. Film wyprodukowany w 2019 roku, już zbiera zasłużone nagrody (m.in. na Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt").

Oczywiście Festiwal to przede wszystkim filmy, a tych nie zabraknie każdego dnia trwania wydarzenia. Punktualnie o 17.17 każdego dnia organizatorzy pokażą kilka konkursowych filmów, prosząc jednocześnie o internetowe głosowanie, na ten, który najbardziej się podoba.

Nagroda Publiczności to tradycja tego Festiwalu i jest równie cenna jak nagrody przyznawane przez ekspertów-jurorów. Niezależne jury dokona wyboru najbardziej wartościowych merytorycznie i artystycznie filmów w trzech kategoriach (firmy zgłoszone przez samorządy, przedsiębiorców oraz filmy przesłane przez organizacje pozarządowe i inne instytucje).

Wręczenie nagród (regulaminowych Złotej, Srebrnej i Brązowej Tarczy) nastąpi 17 września o godz. 17.00 w kinie Rialto w Poznaniu.

Miejsce, termin, bilety i ważne informacje o V edycji Festiwalu

Festiwal odbędzie się w dniach 10-17 września (od czwartku do czwartku).

Bilety na wydarzenie są bezpłatne i możne je zarezerwować na portalu Evenea. Linki do rezerwacji pojawią się na Facebooku i stronie organizatora. Wszystkie pokazy, spotkania i debaty odbędą się na platformie Zoom i choć wydarzenia są bezpłatne, trzeba się na nie rejestrować.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski