Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga kierowcy, hulajnogi wyjadą na ulice! Sprawdź nowe zasady jazdy na hulajnogach elektrycznych

Alicja Durka
Alicja Durka
Poważne zmiany dotyczą głownie użytkowników hulajnóg elektrycznych, których czekają ograniczenia w poruszaniu się po chodnikach.
Poważne zmiany dotyczą głownie użytkowników hulajnóg elektrycznych, których czekają ograniczenia w poruszaniu się po chodnikach. Waldemar Wylegalski
Od 20 maja zaczynają obowiązywać nowe zasady ruchu drogowego. Poważne zmiany dotyczą głownie użytkowników hulajnóg elektrycznych, których czekają ograniczenia w poruszaniu się po chodnikach. Na nowe przepisy muszą jednak uważać również kierowcy, bo hulajnogi mogą wyjeżdżać na ulice!

Nowe przepisy regulują zasad poruszania się hulajnogami elektrycznymi, ale również innymi urządzeniami transportu osobistego, w tym np. segwaye i urządzenia wspomagające ruch, jak deskorolka, rolki czy tradycyjna hulajnoga.

- Doczekaliśmy się wreszcie, ponieważ minęło sporo czasu od zauważenia problemu pojazdów poruszających się po chodnikach. Niezmiernie cieszymy się, że ten przepis jest i będziemy mogli klasyfikować pojazdy według ich określonego typu i nazewnictwa zgodnie z literą prawa. Dotychczas sprawa wyglądała tak, że hulajnoga elektryczna nie spełniała warunków ani pojazdu, a ni też pieszego, nie mieściła się w żadną definicję. Pozostałe urządzenia transportu osobistego również. Statystyki policyjne nie są alarmujące, bo zgłoszeń z udziałem hulajnóg nie było bardzo dużo. To jednak pytanie można by skierować do lekarzy i medyków przyjmujących na SOR-ach. W rozmowach z nimi stwierdzamy jednak, że tych obrażeń związanych z wywrotkami było niestety dość sporo, choć trudno jednoznacznie określić ich liczbę.

- mówi Maciej Bednik, specjalista do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego Automobil Klub Wielkopolska.

Od 1 czerwca 2021 r. nowe prawo drogowe:

od 16 lat

Nowe zasady poruszania się na hulajnogach elektrycznych

Nowe przepisy wprowadzają m.in. zakaz jazdy na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających. Co ważne, od 20 maja można poruszać się z prędkością maksymalną do 20km/h. Ta prędkość została ustawiona automatycznie we wszystkich urządzeniach do wypożyczenia w Polsce.

Ważną zmianą jest również obowiązek sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Ma to się odbywać na podobnej zasadzie, jak w przypadku rowerów, należy wyraźnie i z wyprzedzeniem wyciągnąć rękę w kierunku, którym zamierza się wykonać manewr. Konieczne jest również zachowanie 1 m odstępu przy wyprzedzaniu innych pojazdów i pieszych.

- Na razie policjanci będą się przyglądać, ale już wkrótce mogą posypać się mandaty dla tych, którzy nowych przepisów nie zechcą przestrzegać. Za wykroczenie można zapłacić nawet 500 zł

- ostrzega mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Uwaga kierowcy! Hulajnogi elektryczne wjeżdżają na ulice

Zgodna z przepisami będzie teraz jazda po ulicy, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h i nie ma ścieżki rowerowej.

- Ktoś mógłby przypuszczać, że będzie to bardzo rzadko, ale w większości centrów miast w Polsce są wprowadzone tzw. strefy uspokojonego ruchu, gdzie przeważnie jest ograniczenie prędkości właśnie do 30 km/h i na tych odcinkach będzie możliwość poruszania się hulajnogami elektrycznymi po jezdni

- mówi Karol Sekuła, naczelny Wydziały Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu.

W wyjątkowych sytuacjach można też poruszać się po chodniku, ale użytkownik hulajnogi ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim pieszym i dostosować prędkość swojej jazdy do innych osób na chodniku. Inne urządzenia transportu osobistego mogą jednak poruszać się wyłącznie po drodze rowerowej lub w specjalnych przypadkach chodnikiem. Obowiązują wtedy te same zasady, co użytkowników hulajnóg. Co ważne, rowerzyści na chodnikach również będą musieli zwolnić i ustąpić pierwszeństwa pieszym.

W ostatnich latach w Poznaniu i okolicach dochodziło do wielu wypadków samochodowych, w których śmierć ponosili piesi. Wśród nich były m.in. tragiczne wypadki na Dębcu, Łazarzu, Wierzbięcicach, Sołaczu, Grunwaldzie czy Murowanej Goślinie. Poznań był wstrząśnięty po tym, jak motornicza śmiertelnie potrąciła 8-letniego chłopca na przejściu dla pieszych, a kilka miesięcy później 69-letnia kobieta śmiertelnie potrąciła 8-letnią dziewczynkę, która przechodziła na zielonym świetle przez pasy. Przedstawiamy najgłośniejsze wypadki samochodowe w ostatnich latach, w których śmierć ponieśli piesi.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najgłośniejsze wypadki drogowe w ostatnich latach. J...

Kto może poruszać się hulajnogą?

Nowe przepisy regulują także wiek osób, które mogą korzystać z hulajnóg i innych urządzeń. Hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego nie mogą poruszać się dzieci do 10 roku życia. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, ale wyłącznie pod opieką dorosłej osoby. Osoby starsze, które nie przekroczyły 18 roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub b prawo jazdy kategorii „AM”, „A1”, „B1”, „T”.

Urządzenia wspomagające ruch, takie jak deskorolka, rolki czy tradycyjna hulajnoga pozostają bez ograniczeń wiekowych.

Trwa głosowanie...

Czy hulajnogi powinny jeździć po chodnikach?

Ile osób może poruszać się hulajnogą?

Ustawa wprowadza również ograniczenie liczby osób na hulajnodze elektrycznej. Obecnie może się nią poruszać jedna osoba, zabronione jest przewożenie zwierząt i dzieci. Liczba hulajnóg jadących jedna za drugą nie może przekraczać 15 pojazdów, zabronione jest też holowanie innych pojazdów.

- Cieszymy się, że hulajnoga elektryczna stała się urządzeniem, którym można się poruszać samemu, bo widok matki czy ojca z dzieckiem, którzy z dużą prędkością mkną ulicami czy chodnikami naszego miasta był momentami przerażający i wiadomo, że te chodniki to nie jest asfaltowa ścieżka, po której jedzie się bez wybojów, a to urządzenie jest bardzo wywrotne, a do jazdy nim należy się odpowiednio przygotować

- tłumaczy Maciej Bednik.

Regulacje dotyczą również parkowania. Po zakończeniu jazdy, hulajnoga powinna zostać ustawiona w tzw. punkcie mobilności, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przy najbardziej oddalonej od jezdni krawędzi chodnika. Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

Wiosenne i letnie weekendy to dobry czas, by wybrać się na rowerową wycieczkę, najlepiej z całą rodziną. A Wielkopolska to idealne miejsce na rower – mówi Tomasz Wiktor, szef Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej i dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Najpiękniejsze wielkopolskie trasy rowerowe na wiosenny i le...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski