Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa: Bałagan trwa

Bogna Kisiel
Tak wyglądał śmietnik przy ul. Asnyka w Kaliszu należący do Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani".
Tak wyglądał śmietnik przy ul. Asnyka w Kaliszu należący do Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani".
Chaos i totalny bałagan. Tak wyglądały pierwsze dni rewolucji śmieciowej. W niektórych miejscach piętrzą się góry śmieci, zalegają stare meble. Nie wszyscy otrzymali pojemniki, worki do selektywnej zbiórki, kontenerów na śmieci segregowane jest za mało lub w ogóle ich nie ma.

Trudno jednak za tę sytuację winić firmy wywozowe, obsługujące ZM GOAP. Bo związek podpisał z nimi umowy wieczorem 10 czerwca. Miały niewiele czasu, by realizując bieżące zlecenia, przygotować się do przejęcia nowych klientów po 1 lipca.

Niektórzy nie narzekają
W najlepszej sytuacji są mieszkańcy, którym odpady wywozi nadal ta sama firma. Tak jest m.in. na os. Jagiellońskim w Poznaniu - kontenery, które były, pozostały i są opróżniane. Na os. Batorego jest podobnie. Jedyna widoczna oznaka nowego sytemu to zalegające obok śmietników "gabaryty" czyli m.in. stare meble.

Czytaj także:

Ustawa śmieciowa 2013: Jedni podrzucają śmieci, innym one już cuchną

- Remondis, z którym miałem umowę wcześniej, wywiózł w tym tygodniu śmieci - mówi mieszkaniec ul. Dziewińskiej. - Ale już u sąsiada, który był obsługiwany przez inną firmę, śmieci leżą.

Z kolei z posesji przy ul. Kilińskiego w Swarzędzu śmieci zabrano w środę. Na bieżąco są też np. usuwane odpady ze śmietników spółdzielczych w Koziegłowach. Tam w czwartek Remondis zabrał większość swoich kontenerów. W piątek, firma Altrans, która przejęła obsługę osiedla, rozpoczęła dowóz nowych. Niestety, w części śmietników stały zaledwie po dwa kontenery.

Problem z segregowaniem
W budynkach wspólnoty na os. Pod Lipami w Poznaniu nie ma problemu z wywozem śmieci zmieszanych, ale już na odpady segregowane jest za mało pojemników, wszystkie są przepełnione. W kamienicach na Łazarzu, np. w rejonie Głogowskiej i Hetmańskiej, w ogóle nie ma kontenerów na odpady zbierane selektywnie i mieszkańcy wszystko wrzucają do zmieszanych. Ale są one wywożone.

Ustawa śmieciowa: Nie złożyłeś deklaracji śmieciowej? Zrób to!

Przysypują ich odpady
Najgorzej mają ci, od których nikt nie odbiera śmieci. Bo przy tych temperaturach smrodek jest coraz intensywniejszy. Na os. Polanka, choć dostawiono dodatkowe kubły na segregację, to z pojemników na śmieci zmieszane "wylewa się". A wokół zwyczajnie śmierdzi.
O budynkach wspólnoty na os. Przyjaźni , która zadeklarowała segregację, żadne śmieci nie są wywożone. Wszystkie pojemniki są przepełnione.
W dramatycznej sytuacji są poznaniacy, mieszkający przy ul. Biegańskiej. Część z nich nie ma pojemników, a śmieci nie są wywożone od trzech tygodni.

Pozorny porządek
W Wirach, obsługiwanych przez związek Selekt jedna ze wspólnot doczekała się po prawie dwóch tygodniach kontenera na odpady zmieszane, ale pojemników do selektywnej zbiórki nadal nie ma. W Rokietnicy, która także należy do Selektu, sytuacja na pozór wydaje się być uporządkowana. Na stronie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych ukazał się harmonogram wywozu odpadów. Ulotki z harmonogramem dotarły też do mieszkańców. Pojemniki mają ci właściciele domów, którzy odkupili je od PUK.

Zbierajcie do worków
W Kaliszu mieszkańcy budynków wielorodzinnych skarżą się na przepełnione kubły oraz brak pojemników do selektywnej zbiórki odpadów.

- Jeden komplet pojemników do segregowania na trzy duże bloki mieszkalne zapełnia się w ciągu dwóch, trzech dni - twierdzi pan Kazimierz ze wspólnoty mieszkaniowej przy Wale Staromiejskim 14. - Byłem zmuszony wyrzucić plastiki do ogólnego kontenera na odpady.

Inni lokatorzy rzucają je obok pełnego kubła do segregacji. Przepełnienie kontenerów i kubłów, zwłaszcza na odpady zmieszane, wynika ze zmian i przesunięć w harmonogramach odbioru śmieci.

Marek Nowacki, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kaliszu radzi, aby w takich sytuacjach gromadzić śmieci w workach i stawiać je obok kontenerów.

Wymiana na kontenery
Dodatkowy problem mają mieszkańcy tych kaliskich posesji, które od lipca znalazły się w strefie miasta obsługiwanej przez inną firmę. Na przykład przed 1 lipca posesja mogła być obsługiwana przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO a teraz znalazła się w strefie należącej do PUK. Ludzie nie wiedzą, czy mogą wrzucać śmieci do pojemników, należących do poprzedniego operatora.

Przedstawiciele obu firm zapewniają, że kontenery będą opróżniane, niezależnie od tego, do której firmy należą. Firmy wymienią się pojemnikami co potrwa do końca lipca. Do końca miesiąca może potrwać też dowóz pojemników do selektywnej zbiórki tam, gdzie ich nie ma. Nie do wszystkich mieszkańców Kalisza dotarły także harmonogramy odbioru śmieci. W tym wypadku zawinili zarządcy nieruchomości.

Punkty selektywnej zbiórki odpadów dla ZM GOAP

Każdy mieszkaniec z terenu GOAP może tutaj przywieźć swoje odpady problemowe, pochodzące z gospodarstwa domowego. Zostaną one przyjęte za darmo. Można dostarczyć:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, termometry rtęciowe, świetlówki i żarówki energooszczędne,zużyty olej silnikowy, filtry olejowe, stare farby i rozpuszczalniki, baterie i akumulatory, różnego typu środki i odczynniki chemiczne, przeterminowane leki, odpady wielkogabarytowe (stare meble), odpady zielone (skoszona trawa. liście), gruz z drobnych remontów

ADRESY GRATOWISK
Poznań, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284:
- punkt czynny poniedziałek-piątek, w godz. 8-17; w soboty w godz. 8-16. Tel.: 61 833 22 12.
Poznań, ul. Wrzesińska 12:
- punkt czynny poniedziałek-piątek, w godz. 8-17; w soboty w godz. 8-16. Tel.: 61 611 08 11.
Suchy Las, ul. Meteorytowa 1:
- punkt czynny poniedziałek-piątek, w godz. 7-20; w soboty w godz. 7-14. Tel.: 61 811 96 67.
Współpraca: Daria Kubiak, Robert Domżał

Polecamy:
USTAWA ŚMIECIOWA - NASZ PORADNIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski