18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd w Czarnkowie najdroższy. W Jarocinie i Złotowie - najtańszy!

Krystian Lurka
Ile kosztują nas urzędnicy?
Ile kosztują nas urzędnicy? Ranking "Tani urząd" sporządzony przez pismo "Wspólnota"/WB
Każdy mieszkaniec Złotowa i Jarocina otrzymałby 158 złotych od władz miasta, gdyby te podzieliły wszystkie pieniądze przeznaczone w 2012 roku na administrację. Mieszkańcy Czarnkowa otrzymaliby natomiast aż 419 złotych.

Taki jest wynik rankingu "Tani urząd", który opublikowało czasopismo samorządowe "Wspólnota". Zestawienie przedstawia wydatki urzędów jak: wynagrodzenia pracowników, utrzymanie budynków, materiały biurowe, dostawy energii i usługi telefoniczne.

POLECAMY:

ZAROBKI W WIELKOPOLSCE. ZOBACZ, KTO ILE ZARABIA

Ile na pensje urzędników i bieżące wydatki musiały w 2012 r. wydać powiatowe urzędy miast w Wielkopolsce? W przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniki były bardzo różne.

Z rankingu wynika, że tanie urzędy są w Złotowie, Jarocinie, Wolsztynie, Śremie i Pile. Odpowiednio wydały one: dwa pierwsze 158, kolejne: 177, 191 i 196 zł. Najdroższe to: Czarnków, Konin, Koło, Grodzisk Wielkopolski i Leszno. One w 2012 r. wydały: 419, 384, 311, 302 i 297 zł.

Jak tłumaczą się szefowie urzędów najtańszych i najdroższych?

- O takim wyniku Złotowa decyduje struktura zatrudnienia w urzędzie - mówi Jerzy Kołodziejczyk, zastępca burmistrza Złotowa. - Kierownictwo urzędu to zaledwie cztery osoby: burmistrz, zastępca burmistrza, sekretarz i skarbnik. Nie mamy wydziałów i referatów. Urząd zatrudnia zaledwie 40 osób.

Sprawdź też:
Zarobki w Wielkopolsce. GUS podał dane

- Pierwsze miejsce w Wielkopolsce to powód do zadowolenia. Także mieszkańcy to doceniają - mówi J. Kołodziejczyk.

Za to urząd miasta z drugiego końca rankingu nie przejmuje się wynikami rankingu.

- Kosztów administracji miasta nie da się porównać w taki sposób, jak to zrobiono w zestawieniu "Wspólnoty" - mówi Franciszek Strugała, burmistrz Czarnkowa. - Ważna jest zarówno wielkość gminy, jak i struktura organizacyjna urzędu, a nie tylko liczba mieszkańców i wydatki.

- Nasze wyliczenia wskazują, że sposób prowadzenia urzędu , który my stosujemy, jest najtańszy i najodpowiedniejszy w naszych warunkach - tłumaczy zastępca burmistrza.

Poznań plasuje się w środku tabeli. Koszt administracji Urzędu Miasta wynosi 246 złotych na mieszkańca.

- Ten dobry wynik to efekt m.in. ograniczania zatrudnia o 85 etatów w 2012 roku - tłumaczy Stanisław Tamm, sekretarz Urzędu Miasta Poznań.

Macieja Kiełbusa, prawnika z Kancelarii Ziemski & Partners, nie dziwią różnice w interpretacji zestawienia.

- Każdy ranking to statystyka, a statystykę można interpretować w różny sposób - mówi M. Kiełbus. Podkreśla jednak, że wyniki rankingu "Tani urząd" to tylko część obrazu finansów samorządów w Wielkopolsce. - Analiza kosztów administracji powinna uwzględniać szereg czynników o charakterze lokalnym, które bardzo trudno ująć w statystycznym zestawieniu - podkreśla prawnik.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski