MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urbaniści muszą poprawić plan dla Zagórza. Wszystkiemu winna publiczna toaleta. Mieszkańcy Zagórza obawiają się też rowerzystów za oknami

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Plan obejmie południową część wyspy Ostrów Tumski, fragmenty Warty, Kanału Ulgi oraz terenu na wschodnim brzegu rzeki w rejonie skrzyżowania ulic Berdychowo, Rychlewskiego i Przystań
Plan obejmie południową część wyspy Ostrów Tumski, fragmenty Warty, Kanału Ulgi oraz terenu na wschodnim brzegu rzeki w rejonie skrzyżowania ulic Berdychowo, Rychlewskiego i Przystań Waldemar Wylegalski
W rejonie Zagórza obowiązują fragmenty dwóch planów miejscowych. Jeden z nich określa parametry budowy mostu Berdychowskiego. – Jego zapisy uniemożliwiają budowę wyłącznie kładki pieszo-rowerowej bez przeprawy drogowej przez rzekę – mówi Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu.

Z tego powodu w ubiegłym roku Rada Miasta Poznania postanowiła, że dla obszaru o powierzchni ok. 4,6 ha powstanie nowy plan miejscowy.

– Tereny te należą do miasta albo Skarbu Państwa – dodaje Janus.

Kładka ma powstać nad Wartą i Kanałem Ulgi, łącząc Chwaliszewo z Berdychowem i Ostrowem Tumskim.

– Jej budowa jest bardzo ważna. Wpisuje się w kilkuletnie działania, dzięki którym rzeka ożyła – uważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. I przypomina o kolejnym takim obiekcie, który w przyszłości połączy Wildę z Ratajami. – Projektowanie kładki, która będzie dostępna dla pieszych, rowerzystów i pojazdów służb ratunkowych, trwa. Pod koniec tego roku ma być ogłoszony przetarg, który wyłoni jej wykonawcę. Stąd zmiana planu jest tak istotna.

Sprawdź też:

Michał Grześ, radny PiS twierdzi, że budowa mostu Berdychowskiego jest pomysłem chybionym. Wątpliwości ma też co do powstania kładki. Zastanawia się, komu ma służyć, czy studentom politechniki, aby mogli szybciej dotrzeć na Stary Rynek?

**Czytaj też:

Poznań: W 2022 roku kładka berdychowska nad Wartą i Cybiną połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski oraz Berdychowo

**

Krzysztof Rosenkiewicz z PiS zgłosił poprawkę do projektu planu, zmieniającą przebieg drogi pieszo-rowerowej. Wskazuje, że zjazd z kładki nie powinien prowadzić na tyłach budynków przy Wieżowej, ale na dolny taras Warty i dalej Wartostradą w kierunku mającego powstać na terenie Elektrociepłowni Garbary osiedla, a następnie do katedry.

Za takim rozwiązaniem opowiadają się mieszkańcy Zagórza, bo nie chcą tłumu rowerzystów pod oknami.

– Obecna propozycja jest niekorzystna, bo wprowadza duży ruch. To tak, jakby zbudować przy małym osiedlu węzeł autostradowy. Boimy się o komfort naszego życia – mówi Piotr Lecyk z Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka­-Zawady-Komandoria. I podkreśla: – Mieszkańcy nie są przeciwni kładce. Zależy nam na skierowaniu ruchu turystycznego na dolny taras Warty.

Łukasz Mikuła, radny KO i szef komisji polityki przestrzennej przypomina, że mieszkańcy Zagórza zyskają, bo zamiast mostu drogowego i ringu po stronie wschodniej, będą mieli kładkę pieszo-rowerową.

Sprawdź też:

Bartosz Guss, zastępca prezydenta zwraca uwagę, że to nie jest czas na przeprojektowanie kładki.

– Życie w śródmieściu ma swoje zalety i wady – mówi Guss. I dodaje, że oczekiwania mieszkańców Zagórza są egoistyczne.

Elżbieta Janus przypomina, że dolny taras Warty to tereny zalewowe i wskazuje na ograniczenia z tym związane.

– Nie uważam, że kładka będzie obciążona ruchem rowerowym – mówi Halina Owsianna, radna Lewicy, która zabiega o powstanie kładki przez Wartę, łączącej Winogrady z Ostrowem Tumskim i Główną.

Zdaniem Andrzeja Rataja, radnego KO, kładka jest dobrym rozwiązaniem, bo połączy Stare Miasto z terenem rekreacyjnym na Malcie.

– Jest potrzebna, będzie służyła przede wszystkim mieszkańcom – uważa Paweł Sowa, radny Prawa do Miasta.

Sprawdź też:

Poprawkę Rosenkiewicza większość radnych odrzuciła, ale planu i tak nie udało się uchwalić. Projekt wrócił do MPU, do poprawki.

Dlaczego? Urbaniści dopuścili powstanie tu toalety publicznej. Mieszkańcy nie są tym pomysłem zachwyceni. Radni przyznali im rację, uznając, że może być ona uciążliwa.

– Jak nie będzie toalety, to ludzie będą w innych miejscach załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne – przewiduje Sowa.

Zgadza się z tym Wojciech Kręglewski z KO.

– Węzeł sanitarny powinien powstać, ale nie w tym miejscu – dodaje Kręglewski.

Plan obejmie południową część wysypy Ostrów Tumski, fragmenty Warty, Kanału Ulgi oraz terenu na wschodnim brzegu rzeki w rejonie skrzyżowania ulic Berdychowo, Rychlewskiego i Przystań.

Zobacz zdjęcia:

Plan obejmie południową część wyspy Ostrów Tumski, fragmenty Warty, Kanału Ulgi oraz terenu na wschodnim brzegu rzeki w rejonie skrzyżowania ulic Berdychowo, Rychlewskiego i Przystań

Urbaniści muszą poprawić plan dla Zagórza. Wszystkiemu winna...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski