Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczona, badaczka, naukowczyni – stosować żeńskie końcówki czy nie? Na to pytanie odpowie debata akademicka

MRT
Uczona, badaczka, naukowczyni – stosować żeńskie końcówki czy nie? Na to pytanie odpowie debata akademicka.
Uczona, badaczka, naukowczyni – stosować żeńskie końcówki czy nie? Na to pytanie odpowie debata akademicka. zdjęcie ilustracyjne/Waldemar Wylegalski
Czy używanie feminatywów bądź ich pomijanie to problem tylko językowy, czy też światopoglądowy? Dlaczego żeńskie końcówki u niektórych wołają o pomstę do nieba, a u innych są z kolei nadużywane? Na ten temat odbędzie się dyskusja akademicka, organizowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 22 listopada.

Stosowanie feminatywów, tj. żeńskich nazw zawodów, funkcji i tytułów od lat budzi emocje i dzieli nie tylko środowiska polityczne, dziennikarzy, ale także językoznawcą. Feminatywy bowiem od lat są przedmiotem naukowej dyskusji.

Polecamy: Poznań: Pijana matka z noworodkiem na Ratajach. Dziecko było wyziębione i głodne. Dzięki położnej nie doszło do tragedii

W zależności od kontekstu historycznego i kulturowego ich użycie jest mniej lub bardziej powszechne i różnie postrzegane. Jednocześnie rośnie udział kobiet w sferze publicznej i zawodowej, co dla bardzo wielu rodzi potrzebę nowego nazywania funkcji i zawodów. Słowa "profesorka", "doktorka" czy "naukowczyni" budzą nadal często wiele emocji, gdyż „naruszają” nawyki językowe kształtowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Sprawdź też:

Czy dziś powinniśmy stosować feminatywy? Czy używanie feminatywów bądź ich pomijanie to problem tylko językowy, czy też światopoglądowy? 22 listopada, w Auli im. prof. Gerarda Labudy w Collegium Historicum UAM na Morasku, odbędzie się konferencja poświęcona temu zagadnieniu: „Uczona, badaczka, naukowczyni – feminatywy w dyskursie akademickim”. Start o godz. 9.

Organizatorzy zamierzają skonfrontować różne perspektywy badawcze i wypracować spójne rozwiązania.
Podczas konferencji rozstrzygnięty zostanie konkurs na projekt z zakresu grafiki użytkowej popularyzujący ideę języka równościowego ze względu na płeć.

Zobacz też:

Do naszego języka przeniknęło wiele obcych słów, które mogą sprawiać problemy. Jak je poprawnie wymawiać? Tłumaczy to strona "Słowa, które prawdopodobnie źle wymawiasz" na Facebooku.Sprawdźcie, jak wymawiać trudne obce nazwy i nazwiska na kolejnych slajdach i już nie popełniajcie tych błędów!

Te słowa wymawiasz źle. Sprawdź, jak powinny brzmieć prawidłowo!

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski