Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczą się, jak pomagać osobom zagubionym

Anna Jarmuż
Uczniowie klasy prawo i resocjalizacja w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych regularnie odwiedzają sądy i zakłady karne. Uczestniczą też w wykładach na UAM
Uczniowie klasy prawo i resocjalizacja w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych regularnie odwiedzają sądy i zakłady karne. Uczestniczą też w wykładach na UAM archiwum Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych
W ramach lekcji młodzież z tej klasy bywa na rozprawach sądowych i w zakładach karnych. W przyszłości chcą pomagać tym, którzy trochę się w życiu pogubili.

Chcą pomagać ludziom, którzy trochę się w życiu pogubili - związali się ze środowiskiem przestępczym, są uzależnieni od różnego rodzaju używek. Niektórzy myślą o tym, by być prawnikami. Jeszcze inni zamierzają związać swoją przyszłość z psychologią lub policją. Dlatego wybrali klasę o profilu prawo i resocjalizacja. Dziś mają za sobą nie tylko sporo rozpraw sądowych i wykładów na Wydziałach Prawa i Studiów Edukacyjnych UAM, ale też wizyty w areszcie śledczym, komisariacie policji i wielu innych miejscach.

Czytaj też:

- Część z nas miała o więzieniu wyobrażenie czysto filmowe. Mieliśmy przed oczami więźniów, którzy siedzą w zamkniętych kratami celach. Jest zupełnie inaczej - zauważa Eliza Żymałkowska, uczennica klasy prawo i resocjalizacja.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że spotykają osadzonych w półotwartym areszcie śledczym na co dzień. Ci, którzy przebywają przy ulicy Nowosolskiej często normalnie pracują. Mogliśmy zobaczyć, jak żyją oraz jakie skutki przynosi ich resocjalizacja - tłumaczy Sandra Grys z tej samej klasy.

Jak zauważają uczennice, równie wiele dają im regularne spotkania z byłymi więźniami, policjantami czy prawnikami. Swoimi doświadczeniami młodzież dzieli się na blogu „Resocjalizacja -trudne słowo”.

Kierunek prawo i resocjalizacja działa od września w 28 LO w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych. To jedyna taka klasa w Wielkopolsce i jedna z pierwszych w kraju (druga znajduje w Marcinkowicach, w woj. dolnośląskim). Uczęszczają do niej nie tylko uczniowie z Poznania i powiatu, ale też m.in. Wronek, Piły czy Szczecinka.

- Wychodzimy z założenia, że szkoła ma nie tylko uczyć, ale i wychowywać - tłumaczy Tomasz Szłapiński, nauczyciel w ZSBD, pomysłodawca projektu, również absolwent resocjalizacji. - Uczymy nie tylko teorii, ale też empatii. Dzięki zajęciom praktycznym młodzież dowiaduje się np., że nie wszyscy osadzeni w areszcie to groźni przestępcy. Dzięki znajomości prawa uczniowie są też bardziej świadomi.

Młodzież przez cały cykl nauki będzie realizować specjalne przedmioty: wstęp do resocjalizacji oraz prawo i społeczeństwo.

- W planach mamy już też kolejne wycieczki, m.in. do Zakładu Poprawczego w Grodzisku Wielkopolskim i Zakładu Karnego w Rawiczu. To drugie będzie jednak musiało trochę poczekać. Uczniowie, którzy go odwiedzą muszą być pełnoletni - tłumaczy Tomasz Szłapiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski