Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle kosztuje fotowoltaika w 2023 roku. Trwają targi Greenpower na MTP w Poznaniu

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wideo
od 16 lat
Trwają targi Greenpower i Expopower na MTP, podczas których wystawcy z Polski i zagranicy prezentują rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii. Wydarzenie to prezentuje szeroką ofertę wiodących producentów i dostawców urządzeń, technologii oraz usług z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym m.in. fotowoltaiki, pomp ciepła czy technik grzewczych. W tym roku targi odbywają się pod hasłem przewodnim „Energia i ciepło odNOWA”.

Tyle kosztuje obecnie fotowoltaika

W dobie szalejących cen energii coraz więcej osób poszukuje możliwości obniżenia swoich rachunków. Pomóc w tym mogą między innymi instalacje fotowoltaiczne. Koszt instalacji waha się od 15 do nawet 30 tys. zł. Końcowa cena instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od jej wielkości, czy dodatkowego wyposażenia jak magazyn energii. Budowa instalacji paneli fotowoltaiczny zwraca się po około 6 latach.

Oprócz paneli fotowoltaicznych, w koszcie instalacji zawiera się także odpowiednie ich mocowanie. Mogą być one zamontowane na dachu, bądź na terenie nieruchomości obok domu

. - Mocowanie to obecnie około 40 proc. kosztów instalacji. Pracujemy jednak na tym, aby te konstrukcje były coraz lżejsze i coraz tańsze

- mówi Wiktor Węgliński z hurtowni stali Ulamex.

Najbardziej zauważalną grupą producentów obecną podczas targów były firmy pochodzące z Państwa Środka, którym poświęcono osobny pawilon wystawowy. Wiele instalacji budowanych w Polsce bazuje na panelach fotowoltaicznych i komponentach chińskiej produkcji. Rynek ten jest jednym z największych producentów tego typu instalacji na świecie.

Prąd i ciepła z biomasy

Nie zabrakło jednak podczas targów również innych, alternatywnych źródeł energii bazujących na wietrze, czy tak zwanym biogazie. W Polsce działają instalacje rolnicze i komunalne, produkujące biogaz w oczyszczalniach ścieków, czy na wysypiskach śmieci. Najpopularniejsze obecnie są biogazownie rolnicze, które przetwarzają odpady pozostające po żniwach i odzwierzęce, stanowiące naturalny nawóz. Po przetworzeniu w biogazowni nie traci on swoich właściwości, a za to usunięte zostają uciążliwe związki azotowe, zanieczyszczających powietrze, ziemię i wodę, odpowiedzialne także za nieprzyjemny zapach.

Obserwuj nas także na Google News

Urządzenia tego typu sprawiają, że rolnictwo staje się bardziej ekologiczne, ze względu na tworzący się obieg zamknięty. W ten sposób uzyskiwany jest prąd, ciepło i biogaz, który jako jedyny zielony gaz zastępuje wszystkie pozostałe paliwa gazowe. Według eksperta od biogazowni z firmy West Wind Biogaz, bez dalszego inwestowania w tego typu instalacje, dalszy zrównoważony rozwój nie będzie możliwy. Im większa instalacja, tym szybciej jej budowa się zwraca. Średnio jest to od 4 do 7 lat.

Targi Greenpower i towarzyszące im Expopower potrwają do 18 maja na MTP. Towarzyszy im Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND.

Na co dzień nikt nie ma tu wstępu. Rzeźnia Miejska w Poznaniu funkcjonowała równo sto lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste i powoli popadają w ruinę. Zanim odzyskają dawny blask, udało się wejść do środka.Zobaczcie zdjęcia z niedostępnych na co dzień wnętrz Starej Rzeźni --->

Tajemniczy obiekt w centrum Poznania. Kiedyś działała tam rz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski