MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Mózgu w PAN: Sprawdź, co się będzie działo

Marta Żbikowska
Podczas Światowego Tygodnia Mózgu polscy naukowcy badający ten fascynujący ludzki organ podzielą się swoją wiedzą z uczestnikami 9. Tygodnia Mózgu w Poznaniu. - Postaramy się tę specjalistyczną wiedzę przekazać w sposób zrozumiały i ciekawy - zapowiadają organizatorzy z Polskiej Akademii Nauk.

Koncertem inauguracyjnym studentów poznańskiej Akademii Muzycznej rozpoczął się w poniedziałek 9. Tydzień Mózgu w Poznaniu. Koncert poprzedziły dwa wykłady wybitnych naukowców. Pierwszy dotyczył zapobiegania i leczenia udarów mózgu, a wygłosiła go profesor Anna Członkowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii PAN w Warszawie. Z kolei profesor Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie mówił o współczesnej chirurgii mózgu i perspektywach jej rozwoju w najbliższej przyszłości.

Wykłady w ramach 9. Tygodnia Mózgu w Poznaniu odbywają się w Ośrodku Nauki PAN przy ul. Wieniawskiego 17/19. Każdy dzień to dwa wykłady naukowe. We wtorek spotkania dotyczyć będą chorób i wad rozwojowych mózgu. O godzinie 17 można posłuchać profesora Dawida Larysza z Centrum Onkologii w Gliwicach i jego wykładu „Co łączy wady budowy czaszki i funkcje mózgu?”. Natomiast o godzinie 18 doktor Maciej Figiel z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu zaprezentuje wykład „Komórki macierzyste i regeneracja chorego mózgu”.

„Mózg molekularny i język mózgu” to tematyka wykładów w środę. O godzinie 17 o „Biologii molekularnej zdrowego i chorego umysłu z perspektywy jednego białka” będzie mówił prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie, a o godzinie 18 wykład zatytułowany „Mózg i język. Co mówią o języku zaburzenia mowy” wygłosi doktor Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska, pracownik naukowy Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
O operacyjnym leczeniu depresji lekoopornej naukowcy będą mówić w czwartek. O godz. 17 dr Krzysztof Kucia z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, a o 18 dr Krzysztof Zapałowicz z tego samego ośrodka. W piątek o godz. 17 o zaburzeniach tikowych opowie prof. Tomasz Wolańczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a o 18 wykład „Muzyka a geny” wygłosi prof. Michał Witt z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski