Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy instytucje mogą zaopiekować się zabytkowym krzyżem na polu rolników

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Właściciele działki mogliby przekazać krzyż w darowiźnie na rzecz gminy, parafii lub muzeum.
Właściciele działki mogliby przekazać krzyż w darowiźnie na rzecz gminy, parafii lub muzeum. Zrzut ekranu/Polsat News
Niszczejącym zabytkowym krzyżem, który znajduje się na prywatnym polu rolników mogłyby zaopiekować się trzy instytucje. Zdaniem Beaty Matusiak, szefowej kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, trzeba go przekazać w darowiźnie gminie, parafii lub muzeum.

Chodzi o zabytkowy drewniany krzyż o wysokości 4 metrów z 1864 r. autorstwa Franciszka Nowaka z Raszew. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lesznie z 16 listopada 1989 r. Krzyż stoi przy drodze na prywatnej działce o pow. 3 ha w Nepomucenowie w pow. krotoszyńskim. Właścicielami ziemi są Marzena i Hubert Serek, którzy twierdzą, że krzyż nie jest ich własnością.

Właściciele mają sami konserwować krzyż?

- W dokumentach dotyczących nabycia prawa własności brakuje jakiejkolwiek wzmianki na temat przydrożnego krzyża i jego przynależności do właściciela gruntu - powiedzieli PAP.

Czytaj więcej o sprawie: Na ich działce stał krzyż. Konserwator zabytków nałożył na małżeństwo 20 tys. zł kary!

W 2021 roku kaliski konserwator zabytków nałożył karę na małżonków w kwocie 20 tys. zł. Jak czytamy, to oni powinni konserwować krzyż na własny koszt. W sądzie toczy się teraz sprawa o ustalenie, kto jest właścicielem krzyża.

- Nałożenie grzywny wynika z faktu odmowy podejmowania przez nich jakichkolwiek działań mających na celu poprawę stanu zachowania drewnianego krzyża – powiedziała w rozmowie z PAP Beata Matusiak, szefowa kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Krzyżem mogłyby zająć się inne instytucje

Dodała, że małżonkowie powinni byli podjąć współpracę z państwowymi organami ochrony zabytków.

- Przecież mogą występować o środki finansowe na ochronę zabytków, które są zabezpieczone w budżetach samorządu gminy, powiatu, województwa oraz w budżecie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wyjaśniła.

Wskazała, że mogliby też przekazać krzyż w darowiźnie na rzecz gminy, parafii lub muzeum.

Dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk powiedział PAP, że instytucja przyjmuje darowizny.

- W naszych zbiorach są zabytki związane z przydrożnymi kapliczkami i krzyżami. Bardzo często tego typu sprawami zajmują się samorządy sołeckie. Wiele takich zabytków wyremontowano samodzielnie, a jeżeli zabytek był w kiepskim stanie, to przekazywano nam do muzeum. W jego dotychczasowym miejscu stawiano replikę - wyjaśnił.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski