Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trener Warty przekonuje, że Poznań to dobre miejsce do rozwoju młodych pływaków

Radosław Patroniak
Trener Mikołaj Wilczek ze swoimi podopiecznymi po udanym występie na MPJ do lat 14 w Lublinie
Trener Mikołaj Wilczek ze swoimi podopiecznymi po udanym występie na MPJ do lat 14 w Lublinie Fot. Archiwum Magdaleny Celmer
Rozmowa z Mikołajem Wilczkiem, trenerem młodych pływaków Warty Poznań, opiekunem medalistów MP.

Wizytówką poznańskiego pływania jest w ostatnich latach Kacper Majchrzak. Czy mamy już jego następców i czy to prawda, że inne miasta stwarzają lepsze warunki do rozwoju pływackiej młodzieży niż stolica Wielkopolski?
To prawda, Kacpra Majchrzaka zna cała pływacka Polska. Mamy w Poznaniu wielu bardzo dobrze zapowiadających się młodych pływaków, także w klubie Kacpra, w Warcie Poznań. Właśnie wrócili z medalami z MPJ w Lublinie i Gliwicach. A co do warunków, mamy Termy Maltańskie i tam trenujemy. Zawodnicy uczą się w Zespole Szkół z oddziałami sportowymi nr 3 na
Os. Piastowskim, gdzie plan lekcji dostosowuje się do treningów. Czy można chcieć czegoś więcej?

Jakie sukcesy odnieśli Pana podopieczni na MPJ 14-letnich w Lublinie? Dlaczego zawodniczki, którymi się Pan opiekuje, wyróżniają się wśród swoich rówieśniczek i która z nich może zdobywać medale również w kategorii seniorek?
Moi podopieczni przywieźli na początku marca z Lublina cztery medale, wiele awansów i wysokich lokat w finałach A. Wiktoria Celmer wywalczyła srebrny medal na 50 m stylem motylkowym. Jej koleżanka, Agata Czechyra zdobyła brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym, a Maria Szczepańska była dwukrotnie czwarta na 50 i 100 m stylem dowolnym.
Wymienione zawodniczki, wspólnie z Igą Krzysztofiak, zdobyły złoto w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym i srebro w wyścigu sztafetowym 4 x200 m stylem dowolnym, a to wszystko przy rekordowej liczbie 700 uczestników ze 156 klubów.To zdolne dziewczyny, bardzo zaangażowane i poważnie traktujące swoją przygodę ze sportem, ale w grupie mam więcej przyszłościowych zawodników. Na takie sukcesy trzeba ciężko zapracować. Ferie zimowe to czas przygotowań, a nie wypoczynku. To kilkanaście weekendów w roku spędzonych na zawodach. Trzeba wielu wyrzeczeń, by pogodzić to z nauką, ale świetnie sobie z tym radzą. Co do szans na medale seniorskie, wierzę, że jeszcze wiele dobrego o nich usłyszymy. Dodam jeszcze, że ich starsi koledzy: Wojciech Wiatr, Antoni Solarski, Adam Słojewski i Marcel Wytyk zdobyli na MPJ w Gliwicach brązowy medal w sztafecie 4x 100 m stylem zmiennym.

Czy zmiana barw klubowych w wieku juniorskim to rzadko spotykane zjawisko w pływaniu i czy kluby „podkupują” sobie najzdolniejszych zawodników, tak samo jak w światku piłkarskim?
Zmiana barw klubowych to zjawisko coraz częstsze, ale mamy też coraz więcej klubów. Przyczyny bywają różne. Najważniejsze, żeby rozstawać się z klasą, a z tym też bywa różnie. Wyszkolenie medalisty lub finalisty mistrzostw Polski to wieloletni proces, dlatego największe emocje wywołują najczęściej lokalne roszady. Mimo wszystko nie jest to zjawisko porównywalne z transferami młodych piłkarzy.

Czego brakuje trenerom i opiekunom pływackiej młodzieży w Polsce, by ta ostatnia jeszcze lepiej się rozwijała?
Niczego im nie brakuje. Za spektakularnymi sukcesami dyscypliny najczęściej stoi jej popularność i dostępność. Mamy bardzo utalentowaną młodzież, corocznie zdobywającą medale mistrzostw świata i Europy juniorów. Kluczem do rozwoju jest powszechna nauka pływania, tak jak w Poznaniu, z jednoczesnym wychwytywaniem najzdolniejszych dzieci. To moim zdaniem wyzwanie na najbliższe lata. Jako środowisko szkolno-klubowe staramy się promować naszą dyscyplinę. Organizujemy już cztery ogólnopolskie imprezy. W tym roku wystartuje w nich ponad 2 tys. pływaków. Jedna z nich to stojący na bardzo wysokim poziomie mityng im. Macieja Frankiewicza z udziałem zawodników w wieku 12-16 lat.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski