Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Transatlantyk" z Dąbrówki Małej w Katowicach został wpisany do rejestru zabytków

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Obiekt otwarto w 1937 roku
Obiekt otwarto w 1937 roku Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
Budynek przedszkola przy ul. gen. Józefa Hallera 72 w Katowicach - Dąbrówce Małej został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Cechą charakterystyczną wybudowanego w 1937 roku modernistycznego budynku jest półeliptyczny belweder, dzięki któremu obiekt zyskał przydomek „transatlantyk”. Obecnie działa tu Miejskie Przedszkole nr 38.

"Transatlantyk" z Dąbrówki Małej w Katowicach został wpisany do rejestru zabytków

Budynek wzniesiono z inicjatywy Augustyna Rzepki, ówczesnego naczelnika gminy Dąbrówka Mała. Powstał wraz z całym założeniem planistycznym ogrodu jordanowskiego (obecny pl. Żołnierzy Września) w miejscu wcześniejszych ogródków działkowych. W przedszkolnym ogrodzie usytuowano pierwotnie pergolę, piaskownicę i dwa betonowe baseny. Obiekt otwarto w 1937 roku. Budynek posiada cechy stylu funkcjonalistycznego wraz z elementami stylu okrętowego.

- To jest unikalna architektura, nazywana czasami w historii sztuki architekturą okrętową, bo nawiązywała do przybudówek na statkach morskich. Tych obiektów nie ma za wiele i uważamy, że powinny być również chronione jako przykład klasycznej moderny z fazy funkcjonalizmu - tłumaczy Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po II wojnie światowej ogród jordanowski stał się parkiem miejskim, na którego terenie w 1960 roku odsłonięto pomnik ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Dąbrówki Małej. Budynek przedszkola zachował się w zasadniczo niezmienionym stanie, z oryginalną pierwotną bryłą, posiadającą charakterystyczny półeliptyczny belweder, przez co obiekt określany jest mianem „transatlantyku”.

Nawiązania do morskich motywów na Śląsku mogą dziś zastanawiać, jednak było to związane z modą, jaka wówczas panowała wśród polskich projektantów i architektów.

- To było bardzo uniwersalistyczne, podobnie było ze stylem zakopiańskim w latach dwudziestych w Polsce, który był dosłownie wszędzie, do tego stopnia, że nawet budki dróżników w kolejach państwowych na Mazowszu budowano w stylu zakopiańskim. Architektura modernistyczna była jeszcze bardziej uniwersalistyczna, wszędzie była podobna. Zdarzało się architektom projektować w tym stylu czy tendencji również na Śląsku - wyjaśnia Łukasz Konarzewski.

W katowickim "transatlantyku" obecnie działa Miejskie Przedszkole nr 38. Innym przykładem architektury okrętowej w woj. śląskim jest m.in. dawny szpital gruźliczy w Istebnej, czyli dzisiejsze Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera