Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny pożar w Runowie. Nie żyje starsze małżeństwo

Martin Nowak
Martin Nowak
Starsze małżeństwo z miejscowości Runowo, w gminie Trzcianka, poniosło śmierć na skutek pożaru w swoim własnym domu. Najprawdopodobniej zabił ich tlenek węgla, potocznie nazywanym czadem.
Starsze małżeństwo z miejscowości Runowo, w gminie Trzcianka, poniosło śmierć na skutek pożaru w swoim własnym domu. Najprawdopodobniej zabił ich tlenek węgla, potocznie nazywanym czadem. asp. sztab. Krzysztof Helwich, dh Kacper Krawczyk
W sobotę w Runowie spłonął dom. Zginęło starsze małżeństwo. Mieli 65 i 67 lat. Kiedy znaleźli ich strażacy na ratunek było już za późno.

Starsze małżeństwo z miejscowości Runowo, w gminie Trzcianka, poniosło śmierć na skutek pożaru w swoim własnym domu. Najprawdopodobniej zabił ich tlenek węgla, potocznie nazywanym czadem.

Pożar w Runowie

Do tragicznego w skutkach pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Runowo, doszło w sobotę 26 lutego. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego o godz. 08:28 z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano trzy zastępy strażackie z Trzcianki.

- Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano zamknięty budynek mieszkalny, w którym przez okna widoczne było silne zadymienie. Strażacy, zabezpieczani w sprzęt OUO, poprzez okno, weszli do budynku i rozpoczęli przeszukiwanie pomieszczeń celem odnalezienia osób poszkodowanych, które według posiadanych informacji powinny przebywać w środku. Po zlokalizowaniu dwóch osób natychmiast ewakuowano je na zewnątrz. Niestety, obie osoby poniosły śmierć w wyniku pożaru

- mł. kpt. Damian Majewski z KP PSP w Czarnkowie.

W tym samym czasie strażacy prowadzili działania gaśnicze w jednym z pomieszczeń. Na miejsce działań przybywali kolejno: zespół ratownictwa medycznego, policja, oficer operacyjny w dyspozycji komendanta powiatowego, komendant powiatowy PSP w Czarnkowie, prokurator oraz biegły sądowy.

- Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do wyniesienia spalonych elementów wyposażenia mieszkania. Działania ratownicze trwały przeszło trzy godziny

- dodaje mł. kpt. Damian Majewski.

Czad - cichy zabójca

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej co rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, a u dwóch tysięcy stwierdza się podtrucie. Głównym winowajcą są wadliwe urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Wśród innych przyczyn zaczadzenia można wskazać również na: używanie urządzeń i pojazdów spalinowych w zamkniętych pomieszczeniach. Czad nazywany jest również cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny i całkowicie bezwonny. Jest to silnie trujący gaz, który dostaje się do naszego organizmu przez układ oddechowy, a następnie trafia do krwiobiegu. Uniemożliwia on proces rozprowadzania tlenu we krwi, co w najgorszym scenariuszu, skutkuje uszkodzeniem mózgu i śmiercią. Warto pamiętać, że zarządca budynku ma obowiązek przynajmniej raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji wentylacyjnej. Przy czym przy używaniu węgla i drewna zaleca się robić go raz na trzy miesiące, a w przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego - raz na pół roku.

Straż apeluje też, by nie bagatelizować takich objawów, jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona praca serca, które mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W przypadku podejrzenia należy, jak najszybciej przewietrzyć pomieszczenie i wezwać pomoc.

Strażacy zachęcają do zakupu czujników tlenku węgla, które kosztują około 100 złotych.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski