Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedii na przejazdach kolejowych można uniknąć. Wystarczy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Trwa akcja "Bezpieczny piątek"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Kolejna edycja akcji "Bezpieczny piątek" została zapoczątkowana w Murowanej Goślinie.
Kolejna edycja akcji "Bezpieczny piątek" została zapoczątkowana w Murowanej Goślinie. PKP PLK
Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.

W ramach akcji PKP PLK “Bezpieczny przejazd” uruchomiono kolejną edycję akcji “Bezpieczne piątki”. Ambasadorowie Bezpieczeństwa rozpoczęli wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych, aby wyjazdy i powroty z wypoczynku były bezpieczne. Pierwsza akcja na terenie Wielkopolski miała miejsce w Murowanej Goślinie, przy przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Polnej.

- Jesteśmy obecni na wielu różnych przejazdach, jednak w związku z kończącym się rokiem szkolnym staraliśmy się wybierać miejsca w pobliżu placówek, tak jak w przypadku tego przejazdu. Te same zasady bezpieczeństwa obowiązują wszędzie, niezależnie od miejsca i czasu - mówił Radosław Śledziński z PKP PLK.

Jak podkreślił, ambasadorem bezpieczeństwa może być każdy, kto zwraca uwagę na zasady bezpieczeństwa. - Wychodzimy z założenia, że osoba, która jest z nami w samochodzie, znajomy, członek rodziny czy ktokolwiek inny, który zwraca uwagę na bezpieczeństwo, jest już ambasadorem bezpieczeństwa - dodaje Śledziński.

Zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

Kolejarze apelują o zachowanie się do zasad bezpieczeństwa przed przejazdami kolejowymi, w szczególności zatrzymywaniu się przed znakiem STOP, niewjeżdżaniu na przejazd z włączoną sygnalizacją, nieomijania i przejeżdżanie pod zaporami. W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z żółtej naklejki umieszczonej na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja.

W sytuacji wypadku lub zagrożenia wypadkiem należy zadzwonić na numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu z naklejki. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wypadki tramwajów zdarzają się dużo rzadziej niż te z udziałem samochodów osobowych. Konsekwencje takich zdarzeń są jednak często znacznie poważniejsze, bo bierze w nich udział więcej osób. Przyjrzeliśmy się najpoważniejszym wypadkom tramwajowym, jakie miały miejsce w Poznaniu. O niektórych przez długi czas mówiło się w całym mieście. Najtragiczniejsze zapadały w pamięć. Zobacz w galerii najpoważniejsze wypadki tramwajowe, które na przestrzeni lat zdarzyły się w stolicy Wielkopolski --->

Największe wypadki tramwajowe w Poznaniu. Te najtragiczniejs...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski