Tour de Pologne Féminin: Alicja Ratajczak dziewiąta, a grupa z Kórnika ósma na mecie

Radosław Patroniak, Arlena Sokalska
Szwajcarka Jolanda Neff została zwyciężczynią pierwszej edycji kobiecego Tour de Pologne. Sylwia Dąbrowa
Specjalistka od kolarstwa górskiego, Szwajcarka Jolanda Neff została zwyciężczynią pierwszej edycji kobiecego Tour de Pologne.

Na mecie w Zakopanem zameldowały się też trzy kolarki grupy Mróz Colnago Jedynki Kórnik. Najlepiej z podopiecznych Roberta Taciaka wypadła Alicja Ratajczak, która w klasyfikacji generalnej zajęła dziewiąte miejsce. Ostatni etap wyścigu ukończyła ona na dziesiątym miejscu, a w przedpołudniowej czasówce była jedenasta i przegrała o jedną lokatę ze swoją klubową koleżanką, Nikol Płosaj. W rywalizacji drużynowej kórniczanki sklasyfikowane zostały na ósmym miejscu.

W czwartek organizatorzy zaplanowali dwa etapy - rano górską czasówkę, a po południu etap na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Jest to praktyka częsta w wyścigach kobiecych, czasem w podobny sposób rozgrywa się też wyścigi męskie.
Na porannej czasówce Neff raczej się oszczędzała, bo do zwyciężczyni, Brazylijki Flavii Oliveiry (BTC City Ljubljana) straciła aż 26 sekund i zajęła czwarte miejsce. Ale już na rundach w Bukowinie z pomocą koleżanek z reprezentacji Szwajcarii kontrolowała sytuację. Najpierw atakowała ją Tatiana Riabchenko (Ukraina), potem Oliveira. Neff doskoczyła do rywalek, a potem wraz z Brazylijką zdecydowały się na odjazd i ostatecznie wgrała również trzeci etap oraz cały wyścig.

Warto dodać, że Szwajcarka wygrała też wszystkie klasyfikacje indywidualne – sprinterską, górską i dla najaktywniejszych.
W wyścigu dobrze spisały się Polki. Paulina Brzeźna-Bentkowska świetnie pojechała czasówkę (zajęła trzecie miejsce ze stratą 16 sekund do Oliveiry) i była bardzo aktywna na trzecim etapie. Ewidentnie nie służy jej zła pogoda, bo po deszczowym etapie w Zakopanem skarżyła się, że choć głowa chce jechać, to nogi nie współpracują. Polka jednak odżyła i walczyła o jak najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dobrze zaprezentowała się też startująca w reprezentacji Polski Ewelina Szybiak, która była piąta w Zakopanem. 26-letnia zawodniczka znakomicie pojechała też czasówkę (była po niej czwarta w generalce). Ostatecznie jednak zapłaciła za wtorkowy wysiłek i spadła na dalszą pozycję w klasyfikacji generalnej.

W przyszłym roku Tour de Pologne kobiet ma liczyć pięć etapów i będzie wyścigiem klasy World Tour.

Klasyfikacja generalna Tour de Pologne Woman: 1. Jolanda Neff (Szwajcaria) 05:37:11, 2. Flavia Oliveira (BTC City Ljubljana) +1:17, 3. Tetiana Riabchenko (Ukraina) +3:29, 4. Paulina Brzeźna-Bentkowska +4:58, 5. Yevgenia Vysotska+7:33, ...9. Alicja Ratajczak +14:39, ...22. Nikol Płosaj +26:51, ...50. Sabina Napieralska (wszystkie Mróz Colnago Jedynka Kórnik) +53:54.
Klasyfikacja drużynowa: 1. Szwajcaria, 2. Ukraina + 6:28, 3. Mat Atom Sobótka +6:53, ...8. Mróz Colnago Jedynka Kórnik +29:37